Gündem Haberleri

  Türbana 1 yıl hapis geliyor

  Hürriyet Haber
  25.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hükümetin irticayla mücadele paketinde yer alan ve Devrim Yasaları'na muhalefete hapis cezası öngören tasarısı, takke, sarık ve cüppenin yanı sıra türban ve çarşafa da cezaevi kapısını aralıyor.

  Anayasa Hukuku Profesörü Yahya Zabunoğlu, tasarıda yasaklanan giyim- kuşam şeklinin yalnızca takke, sarık ve cübbe olmadığını, Anayasa Mahkemesi kararları ışığında başta türban olmak üzere ‘siyasi simge’ sayılan tüm kisvelerin de aynı kapsamda değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi.

  TBMM'de bulunan TCK ön tasarısında, varolan yasal boşluk da dolduruluyor. Daha önce 28 Şubat MGK'sında, ‘Anayasa’nın 174'üncü maddesiyle koruma altına alınan ve değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek olan Devrim Yasaları'nın caydırıcı yaptırımı kalmadı' diye altı çizilen boşluğun, 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilerek doldurulmasını öngören tasarı, türban ve çarşafa da cezaevi kapısını aralıyor. Tasarı bu şekilde yasalaşırsa, ‘siyasi simge’ olarak türban takanlar hapis cezasına ve 100 milyona kadar ağır para cezasına çarptırılabilecek.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı