GeriGündem Türban yazısı için takipsizlik kararı kalktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türban yazısı için takipsizlik kararı kalktı

Türban yazısı için takipsizlik kararı kalktı
refid:16941531 ilişkili resim dosyası

Sincan 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan hakkındaki, “Türbanlı öğrenci dersten çıkarılmayacak” yazısıyla ilgili olarak, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın verdiği takipsizlik kararını kaldırarak, soruşturma yapılmasının yolunu açtı.

Sincan 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz, Özcan’ın İstanbul Üniversitesi’ne gönderdiği yazı üzerine alınan kararı, suç duyurusunda bulunan Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Ankara İl Sekreteri Osman Erbil’in itirazı üzerine inceledi. Osman Kaçmaz, Başsavcılığın böyle bir soruşturma yapma yetkisinin olmadığını belirterek, hukuka aykırı bulduğu takipsizlik kararını kaldırdı. Özcan için kendisinin katılmadığı, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun başkanlığındaki toplantıda, Yükseköğretim Kurulu üyelerinden teşkil edilecek en az 3 kişilik bir kurulca doğrudan veya görevlendirecekleri uygun sayıda müfettiş ilk soruşturmayı yapacak.

Mesajı Facebook’tan verdi

YÖK Başkanı Özcan soruşturma kararını, “Öğrencilerimizin kendilerini ‘özgür ve rahat’ hissedecek şekilde derslere katılmalarını desteklemenin suç olarak görülmesini kamuoyunun takdirine bırakıyorum” diyerek yorumladı. Özcan, sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta yayımladığı mesajda şunları söyledi: “Görevim, üniversite öğrencilerimizin en iyi ve eşit şartlarda eğitim ve öğretimlerini görmelerini sağlamaktır. YÖK statükoyu değil değişimi temsil etmeye devam edecektir.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle