Gündem Haberleri

  Türban sulandırılamaz

  Hürriyet Haber
  06.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Anayasa Mahkemesi'nin türban yasağı kararının gözardı edildiğini söyleyen Yekta Güngör Özden, ‘‘Hiç kimsenin kararı sulandırmaya, başka türlü yorumlamaya hakkı yok’’ dedi. Özden, Demirel'in sözleri için de, ‘‘Bu Cumhurbaşkanı'na göre doğru, bana göre yanlıştır’’ diye konuştu.

  Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Yekta Güngör Özden, 1868 yılında Yargıtay ve Danıştay'ın ayrılması nedeniyle kutlanan ‘Hukuk Devleti Günü’ nedeniyle İstanbul Üniversitesi'nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Anayasa Mahkemesi'nin türban yasağına ilişkin kararının gözardı edildiğini belirtti. Özden, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in türbanla ilgili sözlerine yönelik bir soruyu yanıtlarken, ‘‘O üniversite dışında türbanı kullanacaklar içindir. Cumhurbaşkanı'nın söylemesi, onun doğru olmasını gerektirmez. Bu Sayın Cumhurbaşkanı'na göre doğrudur, bana göre yanlıştır’’ diye yanıt verdi. Özden, ‘‘Hukukta zıtlaşma, demokraside inatlaşma olmaz’’ dedi. Anayasa Mahkemesi kurallarının herkesi bağladığını ve laikliğin Anayasa'nın değiştirilmez ilkesi olduğunu belirten Özden, şöyle konuştu:

  ‘‘Hiç kimsenin bu kararı sulandırmaya, daraltmaya, başka türlü yorumlamaya yetkisi yoktur. Çünkü Anayasayı yorumlama yetkisi yalnız Anayasa Mahkemesi'nindir. Yeni bir yasa çıkarmadan, Anayasayı değiştirmeden, laikliğin de değiştirilmesi olanaksız olmasına karşın, hâlâ çocukları, laiklik karşıtı eylemlere zorlamak yanlıştır. Anayasa yargısının belirlediği sonuçlara karşı çıkmayı, ‘hak aramak' diye nitelemek de yanlıştır. Çocukların çoğu aldatılmışlar, kandırılmışlardır.’’

  Özden, siyasilerin türban konusundaki bazı açıklamaları karşısında hüzünlendiğini söyleyerek, ‘‘Kimsenin kimi organları ve bakanları miskinler tekkesi ya da sirk gibi duruma düşürme hakkı yoktur. Türkiye'de hiç kimse bunu yapamaz, herkes yerini ölçüsünü bilmelidir’’ dedi.

  Aydınları, ideolojik saplantılarından vazgeçmeleri konusunda uyaran Özden, ‘‘Dinsel ve etnik sömürücülerle, 2'nci cumhuriyet diye ortaya çıkanların birlikte yürüttüğü ‘Türkiye'yi yıkmak ortak hedefinde' biz onlara hizmet etmeyelim, gözümüzü açalım’’ diye konuştu.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı