Gündem Haberleri

  Türban bez parçası

  Hürriyet Haber
  22.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Üniversitelerin açılış törenlerinde konuşan rektörler, türbanı siyasi malzeme yapanlara sert mesajlar verdiler. ODTÜ Rektörü Prof. Süha Sevük, ‘‘Bir metrelik bez parçasının veya bir sakalın bu ideolojik kutuplaşmanın sembolü haline getirilmesinden utanıyor ve üzüntü duyuyorum’’ dedi.

  Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Süha Sevük, dün yapılan ODTÜ'nün yeni eğitim yılı töreninde türban eylemlerini eleştirerek, ‘‘Bir metrelik bez parçasının veya bir sakalın bu ideolojik kutuplaşmanın sembolü haline getirilmesinden utanıyor ve üzüntü duyuyorum’’ dedi. ODTÜ Rektörü, bir süre önce ‘Türk Müslümanlığı’ çıkışı ile dikkat çeken Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlhan Kılıç'a da destek verdi. Rektör Sevük konuşmasında, dünyada çağdaşlaşmaya giden reformu ilk kez Atatürk önderliğinde Türk milletinin başardığına dikkat çekti, ‘‘Bu proje sadece bir imparatorluktan ulus-devlet çıkarmayı, tebaadan özgür yurttaş yaratmayı değil, açıkça söylenmese de bir Türk Müslümanlığı geliştirmeyi amaçlamıştır’’ dedi. Sevük ad vermeden kapatılan RP'yi ve RP anlayışını ağır bir dille eleştirdi. Sevük, şunları söyledi: ‘‘Halkımızın beşte biri gerçekten mürteci midir? Bu kadar büyük bir kesim ibadetlerini istedikleri gibi yapıp, dini inançlarını özgürce ifade edebildikleri halde, başlarına bir padişah getirmeyi, hırsızların elinin kesilmesini, zina edenin taşlanmasını mı istemektedir? Hele kadınlarımız Cumhuriyet ile elde ettikleri kazanımları geri mi vermek istiyorlar? Tabi ki hayır. Bu vatandaşlarımızın büyük bir çoğunluğu İslamı bayrak eden siyasi partileri desteklerken irtica ve şeriat özlemi içinde değil, bu partinin çok akıllıca sloganlaştırdığı bir ‘Adil Düzen'in peşindedir.’’

  AYAKTA ALKIŞLANDI

  Ortaya çıkan tabloda yaşanan çete gelişmelerinin boyutlarına da dikkat çeken rektör Sevük, herkesi göreve çağırdı. Sevük konuşmasını şöyle sürdürdü: ‘‘Büyük kentlerimizin varoşlarındaki ve Güneydoğu'daki halkımızın yoksulluğu ve dramı ile İstanbul'da yaşanan Lale devri aynı anda gözler önüne serildi. Karnını doyurmak için hırsızlık yapan çocuklar, düşünce suçuyla aydınlar yıllarca hapsedilirken, servetlerini açıklayamayan parlamenterlerimizin dokunulmazlık zırhına sığınarak kurtulduklarını, çetelerin devleti sarstığını gördük. Artık sivil toplum olarak bizler bu durumdan vazife çıkartmak zorundayız.’’ Sevük’ün konuşması, aralarında TBMM Başkanı Hikmet Çetin, Milli Eğitim Bakanı Hikmet Uluğbay ve Anayasa eski Başkanı Yekta Güngör Özden'in bulunduğu topluluk tarafından ayakta alkışlandı.

  SESSİZ KALMAYACAĞIZ

  Trakya Üniversitesi'nin 16'ncı öğretim yılına başlaması nedeniyle Türkan Sabancı Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende konuşan Rektör Prof. Dr. Osman İnci de, militan anlayışlı örgütlü eylemlere sessiz kalmalarının mümkün olmadığını vurgulayarak şöyle dedi: ‘‘Bu ulusun kadınları, kızları aydınlık geleceğimizin güvencesidir. Cumhuriyetimizin 75'inci yıldönümünde fetvalar gerekçe gösterilerek idari yargı kararları veriliyor. İsimlerinin önlerinde akademik ünvan bulunan bazı siyasiler, ‘Türbanlılar birinci sınıf vatandaştır, rektörler türbanlıların önünde eğilecektir' gibi üniversiteleri hedefleyen söylemlerde bulunuyor. Üniversiteler bilim ve insanlığın dışında kimsenen önünde eğilmez. Ayrıca bu ülkede yaşaylan TC kimliğini taşıyan herkes birinci sınıf vatandaştır. Biz kördövüşüne girmeyiz, cumhuriyet bilinci ile görev yapacağız.’’

  TÜRBANLILAR ALINMADI

  Uludağ üniversitesi’nin açılış töreni de Fethiye Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayhan Kızıl, Türk üniversitelerinin, cumhuriyet ilke ve değerlerlerinin, dün olduğu gibi bugün de en sağlam güvencesi olmaya kararlı olduğunu, ilelebet de kararlı kalacağını söyledi. Kızıl şöyle konuştu: ‘‘Eğitimli insan beynini hiç kimseye teslim etmeyen, özerk insandır. Demokrat olmanın da, demokrat kalmanın da ölçüsü budur. İradesini bir topluluğa, doğmaya, kerameti kendinden menkul sözde otoritelere teslim eden insanlar, ne demokrat olabilirler, ne de demokrasiyi yaşatabilirler.’’ Açılış töreni dolayısıyla çevrede geniş güvenlik önlemleri alındı. Çevik Kuvvet ekipleri çevre emniyetini sağlarken, salon girişinde bulunan rektörlük görevlileri türbanlı öğrencileri içeriye almadı. Türbanlı öğrenci velileri ise salona alındılar.

  TÜRBANLILARDAN PROTESTO

  Sıvas Cumhuriyet Üniversitesi'nin eğitim ve öğretime başlama töreninde, kılık-kıyafet genelgesine aykırı giyinen öğrenciler alkışlı protesto yaptılar. Tören sırasında, üniversitenin aldığı kararı alkışlarla protesto eden öğrenciler, ‘‘Özgürlüklerinin kısıtlandığını, türban takma haklarının geri verilmesini’’ istediler. Protestonun ardından gazetecilere bir açıklama yapan öğrenciler tören yerinden yine alkışlarla ayrıldılar. Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nin fakülte ve yüksekokullarında, 657 sayılı Devlet Memurları Yasası'na tabi olarak çalıştırılmak üzere 41 personelin alımı için yapılan yazılı sınavda türbanlarını çıkartmakta direnen bazı adaylar salonu terketti. Toplam 1593 adayın katıldığı sınavda salonları gezen Rektör Vekili Prof. Dr. Ali Güler, türbanlı adayları görünce çıkarmalarını istedi. Bazı adaylar Güler'in isteğini yerine getirirken, bazıları bunu kabul etmeyerek, sınav salonlarını terketti.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı