Gündem Haberleri

  TÜPRAŞ'ta çevre dostu üniteler devrede

  A.A.
  13.07.2007 - 10:31 | Son Güncelleme:

  Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ (TÜPRAŞ) tarafından AB standartlarında ürün üretimi amacıyla başlatılan yatırım çalışmaları çerçevesinde, İzmit Rafinerisinde Yeni Reformer Ünitesinden sonra Dizel Kükürt Giderme Ünitesi de devreye girdi.

  TÜPRAŞ'tan alınan bilgiye göre, yaklaşık 233 milyon dolar ihale bedelli Yeni Reformer ve Dizel Kükürt Giderme Ünitesi Tesisleri'nin içinde yer alan Yeni Reformer Ünitesinin 31 Mayıs 2007'de devreye alınmasıyla, İzmit Rafinerisinde kurşunsuz benzin üretimde artış sağlamanın yanı sıra AB'de 01 Ocak 2009 tarihinden itibaren zorunlu olacak spesifikasyonlarda motorin üretimini gerçekleştirme imkanına ulaşılmıştı. Şimdi ise çevre açısından son derece önemli etkileri olacak Dizel Kükürt Giderme Ünitesi devreye sokuldu.

  Proje kapsamında yer alan 4500 metreküp/gün kapasiteli Nafta Arındırma Ünitesi, 950 kilogram/saat kapasiteli CCR Platformer ve buna bağlı Sürekli Katalist Rejenerasyon Ünitesi sayesinde, 101 oktan kurşunsuz süper benzin ile AB'nin öngördüğü 50 ppm'in de altında (10 ppm) kükürt ihtiva eden motorin üretilecek.
  8 bin 500 metreküp/gün kapasiteli MQD Dizel Kükürt Giderme Ünitesi ile araçlardan kaynaklanan kükürtdioksit emisyonları 700 kat azalacak.

  Ayrıca bu kriterlere sahip yakıtın kullanımının yaygınlaşması Türkiye'de yeni teknolojiye sahip araçlarla birlikte yakıt tasarrufunu artıracak, araçlardan kaynaklanan sera gazı emisyonlarında ise azalma olacak.
  En önemli amacı motorinde kükürt oranının azaltılması olan ünitenin yapımında 6 bin 500 ton boru, 12 bin ton çelik konstrüksiyon, 415 binmetre elektrik kablosu, 300 bin metre enstrüman kablosu, 76 bin metreküp beton, 8 bin 700 ton inşaat demiri kullanıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı