GeriGündem Tüpraş yeni reformer ünitesini devreye aldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tüpraş yeni reformer ünitesini devreye aldı

Tüpraş, Avrupa Topluluğu Çevre Standartları’na üretim gerçekleştirmek amacıyla başlatılan yatırımlardan İzmit Rafinerisi Yeni Reformer Ünitesi’ni (CCR) devreye aldı.

Tüpraş Türkiye Petrol Rafinerileri’nden İMKB’ye gönderilen açıklamada, rafinerilerin Avrupa Topluluğu Çevre Standartları’na üretim gerçekleştirmek amacıyla başlatılan yatırımlardan İzmit Rafinerisi Yeni Reformer Ünitesi’nin (CCR) devreye alındığı bildirildi. Açıklamada, projenin ikinci büyük ve en önemli halkası olan Yeni Dizel Kükürt Giderme Ünitesi’nin de (MQD) “Start Up”nin beşinci gününde emniyetle ve başarıyla devreye alındığı kaydedildi. İlk ürünlerin spesifikasyonlara uygun olarak tanklara gönderildiği ifade edilen açıklamada, proje kapsamında yer alan ünitelerden 4 bin 500 metreküp/gün kapasiteli Nafta Arındırma Ünitesi’nin (NHT), 950 kilogram kapasiteli CCR Platformer ve buna bağlı Sürekli Katalist Rejenerasyon Ünitesi’nin devreye alındığı bildirildi. Açıklamada ayrıca, son olarak Avrupa Topluluğu’nun öngördüğü 50 PPM’nin de altında kükürt ihtiva eden motorin üreten 8 bin 500 metreküp/gün kapasiteli MQD dizel kükürt giderme Ünitesinin de devreye alındığı dile getirildi.

Açıklamada, Avrupa Topluluğu’nda 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren zorunlu olacak spesifikasyonlarda motorin üretiminin İzmir ve İzmit rafinerilerinde sağlandığı kaydedildi. Rekabet gücünün arttırıldığına vurgu yapılan açıklamada, Kırıkkale rafinerisinde süren benzer ünitelerin gelecek yıl devreye alınmasıyla Tüpraş’ın, rekabet gücünü pekiştirerek, küresel oyuncu olma yolunda en büyük adımı atacağı belirtildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle