Gündem Haberleri

  Tüp Geçişin ulaşıma faydası olmaz

  Hürriyet Haber
  12.12.2001 - 16:52 | Son Güncelleme:

  Başbakan Başmüşaviri Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, İstanbul`da inşa edilmesi planlanan ve kısa adı 'Marmaray' olan demiryolu tüp geçişi ile 'Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı banliyö hatlarının iyileştirilmesi projesini' eleştirdi.

  Prof. Dr. Alp, yaptığı yazılı açıklamada, tüp geçiş projesini İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak kamuoyuna kendisinin takdim ettiğini hatırlatarak, ancak projenin daha sonra değiştirilerek budandığını ileri sürdü.

  "Boğaziçi Batırılmış Tüp Geçiş Projesi için Ulaştırma Bakanlığımızın Japon teklifi üzerinde durduğu bilinmekte ve projenin ihaleye hazır hale getirilmiş olduğu anlaşılmaktadır" diyen Prof. Dr.Alp, projenin maliyetinin 3 milyar dolara yükselmesinin beklenebileceğini kaydetti.

  Prof. Dr. Alp, içinden sadece tren geçecek bir projenin kendini finanse etmesinin zor olduğunu kaydederek, şöyle devam etti:

  "Lastik tekerlekli araç geçişine kapatılan tüp geçişin bu şekliyle İstanbul ulaşımına kayda değer bir faydası olmayacak ve 3`üncü köprüye davetiye çıkaracaktır.  Türkiyemiz artık yeteri kadar olgunlaşmamış projelerle borç altınasokulmamalıdır. Bolu Tüneli, hızlı tren ve benzeri projeler bize ders olmalıdır. Tüp geçiş projesinin sadece tüp kısmı yaklaşık 1 milyar dolardır. Kıyaslamak açısından, bununla 4 adet asma köprü inşa edilebileceği bilinmelidir. Toplam maliyetinin 3 milyar dolara kadar yükselmesi beklenebilir."

  Prof. Dr. Alp, yeteri kadar olgunlaşmamış projelerin gündeme getirilmemesi gerektiğini de kaydederek, "Yalnızca Japon firmalarına kapatılan ihalede, Japonya`da projeyi yapabilecek birbiriyle ilişkili yalnızca 3 firma olduğunu dikkate alarak, ülkemize aşırı pahalı bir fatura gelmesi riski mevcuttur. Sağlıklı ihale şartları oluşamamaktadır. Tüp geçiş projesi tartışmaya açılmalıdır" dedi.


   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı