Gündem Haberleri

  Tunus'ta demokrasiye doğru

  Hürriyet Planet
  03.10.2011 - 11:33 | Son Güncelleme:

  Tunuslular yeni bir anayasa yazmak üzere görevlendirilecek kurucu meclisin seçimi için 23 Ekim tarihini belirledi.

  Onlarca siyasi parti ve kuruluşun katılacağı seçim, Arap Baharı'nın başladığı ilk ülke olan Tunus'ta tarihi bir adım olacak.

  14 Ocak'ta yönetimden indirilen Zeynel Abidin Bin Ali'nin onlarca yıllık tek partili diktatörlük rejiminden sonraki bu demokrasiye geçiş hamlesi, halk tarafından coşku ve heyecanla karşılandı.

  Seçimin favori siyasi grupların biri olan Ennahda İslami Hareketi, Bin Ali yönetiminde İslami söylemlerin baskılanmasının yarattığı ters tepkinin meyvasını yiyeceğe benziyor. Artık, sesini duyurma imkanı bulan Ennahda, halkın sempatisini topluyor.

  BİN 500 LİSTE, 11 BİN ADAY

  Ulusal medya organları aracılığıyla halka ulaştırılan seçim kampanyasında bin 500 liste, 11 bin aday yer alıyor. Adaylardan 800 kadarı siyasi partilere mensupken, 600 kadarı bağımsız. Geriye kalan listelerse koalisyonlarla oluşturulmuş durumda.

  Liste sayısının yüksekliği, ilk kez böyle bir seçimin gerçekleştirilecek olması gibi etkenler organizasyonu güçleştirecek gibi görünse de, Tunuslu yetkililer bu zorlu sürecin altından kalkabileceklerine inanıyorlar.

  Seçim kampanyası 21 Ekim gecesi sona erecek. Yabancı ülkelerdeki Tunuslular oylarını 20, 21, 22 Ekim günleri kullanabilecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı