Gündem Haberleri

  Tunus geçici hükümetinde istifa dalgası

  BBC Türkçe
  19.01.2011 - 10:56 | Son Güncelleme:

  Tunus'un devrik Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin Bin Ali'ye muhalif dört kişi, Demokratik Anayasal Birlik Partisi'nin yeni yönetimde de süregiden egemenliğini kınamak üzere dün bakanlık görevlerinden ayrılmıştı.

  Hürriyet

  Bunun ardından da geçici Cumhurbaşkanı Fuad Mebazaa ile Başbakan Muhammed Gannuşi, Demokratik Anayasal Birlik Partisi üyeliğinden istifa ettiler.

  Ancak muhalefet partilerinden olan bakanlar, bu adımın, taşıdıkları kaygıları gidermediğini söylüyorlar.


  Bu arada meydana gelen yeni şiddet olayları Tunus'ta istirarlı bir şekilde şeffaf ve demokratik bir yönetime geçilmesi konusundaki kuşkuları artırıyor.


  Hükümet Aralık ortasından bu yana düzenlenen protesto eylemlerinde 78 kişinin öldüğünü; ekonominin de 2,2 milyar dolar kayba uğradığını belirtiyor.


  Pazartesi günü açıklanan ulusal birlik hükümetinde devrik yönetimin Dışişleri, İçişleri ve Savunma Bakanları koltuklarını korudu.


  Başbakan Gannuşi, kendisiyle birlikte bakanlık görevlerini sürdüren diğer kişilerin, geçen ay boyunca ulusun çıkarlarının gözetilmesine yardımcı olduklarını ve gelecek iki ay içinde yapılacak seçimler için bu devamlılığının gerekli olduğunu söyledi.


  Gannuşi, Fransız Europe 1 radyosuna yaptığı açıklamada, "Görevlerinde kaldılar, zira bu aşamada kendilerine ihityacımız var. Bu bakanların sicilleri temiz." dedi.


  Demokratik Anayasal Birlik Partisi'nin yeni hükümette de ağırlığı olması, 20 yıldır Paris'te sürgünde yaşayan ve dün Tunus'a dönen Cumhuriyet Kongresi Partisinin lideri Munsif Marzuki tarafından da kınandı.


  Tunus havaalanında yoğun tezahüratla karşılanan Marzuki, "Bu, hükümet olmayan bir hükümet. Görevi bırakması gerek. Hiçbir şeyi temsil etmiyorlar. Bunlar diktatörlüğün bir devamı" dedi.


  Marzuki, Tunusluları, Demokratik Anayasal Birlik Partisi üyelerinin önemli görevlerden ayrılması için baskı yapmaya devam etmeye çağırdı; "Kimsenin bu mübarek devrimi sizin elinizden çalmasına izin vermeyin." dedi.

   

   

   

   

  DÜNYADA ÖNE ÇIKAN TÜM MANŞETLER

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı