Gündem Haberleri

  Tunceli'de toplu mezar iddiası

  Ferit DEMİR / TUNCELİ, (DHA)
  11.02.2011 - 14:04 | Son Güncelleme:

  TUNCELİ Barosu avukatlarından ve İnsan Hakları Derneği Tunceli temsilcisi Barış Yıldırım, Tunceli’de 1937- 38 yıllarında meydana gelen ’Dersim olayları’ sırasında düzenlenen askeri harekatta öldürüldüğünü iddia ettiği 230 kişinin iki ayrı toplu mezara gömüldüğünü öne sürerek, kazı çalışmalarının başlatılması için Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulundu.

  İHD Tunceli Temsilcisi avukat Barış Yıldırım, 1938 yılındaki ’Dersim olayları’ sırasında öldürüldüğünü iddia ettiği 230 kişinin Tunceli il merkezine bağlı Alacık köyünde iki ayrı toplu mezarda gömüldüğünü ileri sürdü. Bazı kemik parçalarının toprak üstüne çıktığını iddia eden Yıldırım, bölgede keşif ve kazı çalışmalarının yapılması için Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu.

  ’ADLİ SORUŞTURMA AYDINLATACAKTIR’

  Alacık Köyü Roşnek Mezrası Çoleneser mevkiinde ayrı ayrı iki alanda topluca insan kemiklerinin, üzerleri toprakla örtülmüş şekilde bulunduğu iddiasını dile getiren Yıldırım, suç duyurusu dilekçesinde şu ifadelere yer verdi:

  "Bu toplu mezarda, o yöre vatandaşının tahminlerine göre 230 insana ait kemiklerin bulunduğu da iddia edilmektedir. Aldığımız harici bilgilere göre, bahsi geçen kemiklerin 1937-3 8 Dersim Askeri Harekatı sürecinde erkek, kadın ve çocuk şeklinde iki ayrı grup olarak topluca öldürülen kişilere ait olduğu iddia edilmekte ise de, kemiklerin kimlere ait olduğunun ve bu kişilerin ne şekilde kimlerce hangi zaman diliminde öldürüldüğünün tespiti yasal olarak kesin zorunluluk taşımakta olup, tüm bu hususlar adli soruşturma neticesinde açığa çıkacaktır. Belirtmek gerekir ki kemiklerin bulunduğunun iddia edildiği mevkiye yakın Gökçek Köyü’nde 1994 yılında iki ailenin tüm fertlerinin kayıp iddiaları da gündeme gelmiştir. Hakikati adli soruşturma aydınlatacaktır."

  Avukat Barış Yıldırım, olayla ilgili olarak sorumluluğu bulunan şahısların tespit edilmesini ve haklarında soruşturma başlatılmasını da talep etti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı