Gündem Haberleri

  Tunceli'de komando tugayında yangına TOMA’larla müdahale

  Ferit DEMİR/ TUNCELİ, (DHA)
  27.07.2015 - 16:07 | Son Güncelleme:

  TUNCELİ’de konuşlu bulunan 4’üncü Komando Tugay Komutanlığı sahası içinde yer alan ormanlık alanda çıkan yangına polisler TOMA’larla müdahale etti. Yangın, yoğun çalışma sonrası, mühimmat depolarına sıçramadan kontrol altına alınıp, söndürüldü.

  Saat 13.00 sıralarında , Atatürk Mahallesi’de bulunan Tugay Komutanlığı sahası içinde yer alan meşelik alandaki mühimmatların belirlenemeyen bir nedenle patlamasının ardından yangın çıktı. Aşırı sıcak ve kuru otların tutuşmasıyla büyüyen yangın, askeri alanda kısa sürede yayıldı.

  Çığ Köyü yakınlarında bulunan askeri tesislere doğru hızla yayılan yangına, Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri, başka bölgelerdeki yangınlara gitmeleri nedeniyle ilk anda müdahalede bulunamadı. Yangına, İl Jandarma Komutanlığı, Tunceli Belediyesi ve 4’üncü Komando Tugay Komutanlığı itfaiye ekip ve araçlarıyla müdahale edildi. Ancak yangının hızlı yayılması karşısında yetersiz kalınması üzerine Tunceli Emniyet Müdürlüğü’nden yardım istendi. Bunun üzerine polisin toplumsal olaylarda kullandığı 5 TOMA da yangın bölgesine gönderildi.

  Tuncelide komando tugayında yangına TOMA’larla müdahale

  Askeri alan içindeki mühimmat depolarına sıçrama tehlikesi de bulunan yangına, Tunceli Belediyesi itfaiye araçlarının yanı sıra, polisin 5 TOMA’sı ile Tunceli İl Jandarma Komutanlığı’na ait 1 TOMA aracı sürekli su sıkılarak müdahale edildi. Alevler böylece her geçen dakika kontrol altına alınmaya başlandı. Yangın, sürdürülen yoğun çaba ile, Çığ Köyü ve askeri mühimat depolarına sıçramadan söndürüldü. Yangın söndürme çalışmalarına itfaiye ekipleri ve araçlarının dışında yaklaşık 300 asker de katıldı. Kontrol altına alınan yangın alanında başlatılan soğutma çalışmaları devam ediyor.

  Tuncelide komando tugayında yangına TOMA’larla müdahale

  Yangının çıkış sebebi ile ilgili olarak Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturma başlattığı öğrenildi. Yangından yaklaşık 50 hektarlık alanın etkilendiği öğrenildi.

  Tuncelide komando tugayında yangına TOMA’larla müdahale

  HAKKARİ-ÇUKURCA KARAYOLUNA BIRAKLAN PATLAYICI İMHA EDİLDİ

  Öte yandan Hakkari Çukurca karayolunda bir menfezin altına daha önceden yerleştirilen tahrip gücü yüksek patlayıcı güvenlik güçleri tarafından bulunup fünye ile patlatılarak büyük bir facianın eşiğinden dönüldü. Hakkari-Çukurca karayolunda sabah saatlerinde mayın taraması yapan güvenlik güçleri Hakkari'ye 20 kilometre uzaklıktaki Oğul Köyü yakınlarında bir menfezin altında patlayıcı tespit etti. Bunun üzerine yolu trafiğe kapatan ve çevrede geniş güvenlik önlemi alan asker, olay yerine bomba imha uzmanlarını çağırdı. Askerler, vatandaşları yaklaşık 2 kilometre uzaklaştırdı.

  BÜYÜK BİR GÜRÜLTÜ İLE PATLADI

  Bombanın uzaktan kumanda ile patlatılmasını önlemek için sinyal kesicilerin yerleştirilmesinin ardından bomba uzmanları patlayıcıya fünye yerleştirdi. Yapılan birinci denemede patlayıcı patlatılmazken, patlayıcı ikinci elektrikli fünye ile patlatıldı. Büyük bir gürültü ile imha edilen patlayıcı yolda 1 metre derinliğinde çukur açtı. Patlayıcıya müdahale sırasında Kobra tipi iki helikopter ise yüksek dağları ateş altına aldı. Helikopterlerin yüksek dağlara ağır silahlarla taraması basın mensupları tarafından saniye saniye görüntülendi. Yaklaşık 6 saat kapalı kalan karayolu bombanın imha edilmesinin ardından yoldaki çukur Karayolları ekipleri tarafından doldurulduktan sonra yeniden trafiğe açılacağı belirtildi. Yolda 6 saat boyunca bekletilen çok sayıda vatandaş zaman zaman görevli komutanla tartışarak patlatmanın bir an önce yapılıp yolu trafiğe açılmasını istedi.

  Etiketler: komando tugayı , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı