GeriGündem Tunceli'de çığ; 7 asker şehit, 5 kayıp
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tunceli'de çığ; 7 asker şehit, 5 kayıp

Tunceli'nin Nazımiye ve Bingöl'ün Yayladere ilçeleri arasında operasyondan dönen askerlerin üzerine dün öğle saatlerinde çığ düştü. Olayda 7 asker şehit düştü, 5 asker kayboldu ve 5 asker de çığ altından yaralı kurtarıldı.

Erzurum'daki 9'uncu Kolordu Komutanlığı'na bağlı ve Nazımiye'de konuşlandırılan 28'inci Piyade Alayı'ndaki birlikler dün sabah Akpekmez Mezrası yakınlarındaki Çalık Dağı'nda operasyona çıktı. Saat 11.45 sıralarında dağdan kopan çığ, araçlar içinde dönüşe geçen 17 askeri yuttu.

KURTARMA ÇALIŞMALARI

Telsizle olayın bildirilmesinden hemen sonra, Nazımiye'den helikopterle komandolar sevk edildi. Ardından, çığ olaylarında deneyimli askerlerden oluşan eğitilmiş köpekli kurtarma ekipleri bölgeye ulaştırıldı. Kurtarma ekipleri, beyaz ölüme yenilerek şehit düşen Üsteğmen Ender Öymen, onbaşılar Ünal Ocak, Ömer Özdemir erler Baykal Küçükgöçen, Ahmet Yıldırım, Bülent Yeniay ve Kadir Kara'nın cesetlerini çıkardı. Tonlarca kar altından yaralı kurtarılan Uzman Çavuşlar İbrahim Çal ve Ekrem Kaya, erler Abdi Hakverdi, Engin Kaya ve Deniz Kaya ise helikopterle Erzincan Asker Hastanesi'ne ulaştırıldı. Kurtarma ekipleri çığ altında kalan erler Gökhan Kurt, Murat Birlik, İrfan Kılıç, Bayram Top ve Hasan Öztürk'e ulaşmak için çalışmaları gece boyu sürdürdü.

VALİLERİN AÇIKLAMASI

Tunceli Valisi Mehmet Ali Türker, hha muhabirine yaptığı açıklamada bölgede çetin kış koşullarının sürdüğünü ve kurtarma çalışmalarının güçlükle yapılabildiğini söyledi. Vali Türker, şehit askerlerle yaralı kurtarılanların Erzincan'a götürüldüğünü, kayıpların aranmasına devam edildiğini söyledi.

Bingöl Valisi Süleyman Kamçı da olayın duyulmasından hemen sonra, bölgeye kurtarma ekiplerinin ulaştırıldığını belirterek, ‘‘Askeri aracın üzerine, Yayladere ilçesi kırsalında çığ düştü. Çığ sonucu, 7 asker şehit olurken, 5 asker de yaralandı. Çığ altında kalanları kurtarma çalışması sürüyor’’ diye konuştu.Yorumları Göster
Yorumları Gizle