GeriGündem Tunceli'de büyük operasyon
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  108
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tunceli'de büyük operasyon

Tunceli'de teröristlere karşı bu sabah büyük çaplı bir operasyon başlatıldı.
Operasyon sırasında yollar kapatıldı.
Trafiğin durdurulması yüzünden yollarda uzun kuyruklar oluştu. Operasyonda DHA'ya göre 15, Reuters haber ajansına göre ise 20 PKK'lı öldürüldü. AP Haber Ajansı da ölü sayısını 15 olarak duyurdu.

TUNCELİ'DEN FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

Sınırdan son fotoğraflar (28 Ekim 2007)

Peşmerge sınırda siper kazıyor (27 Ekim 2007)

Sınır bölgesinde sıkışan çok sayıda PKK'lının Tunceli kırsalına geldiği ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle örgütün büyük eylem hazırlığı içerisinde olduğu istihbaratını alan güvenlik güçleri, 8 bin askerin katılımıyla, hava destekli büyük bir operasyon başlattı. Tunceli Jandarma Bölge Komutanlığı'nın sevk ve idare ettiği operasyona, Tunceli'de konuşlu bulunan Tunceli 4'üncü Komando Tugayı, Hozat 51'inci Motorlu Tugayı ile İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı Jandarma Özel Hararet Timleri katıldı. 4 Kobra ve Sikorsky helikopterlerin de havadan destek verdiği operasyon Nazimiye, Pülümür ve Ovacık, Çemişgezek ve Hozat ilçelerinin kırsal bölgelerinde yoğunlaştı.

Tunceli- Pülümür arasında bu sabah saat 05.00 sıralarında kalabalık PKK'lı terörist grubuyla sıcak temas sağlandı. Çatışmalar nedeniyle PKK'lıların yolları mayınlama ihtimaline karşı Tunceli- Pülümür bağlantılı Erzincan ve Erzurum karayolu, güvenlik nedeniyle geçici olarak trafiğe kapatıldı. Erzincan, Erzurum ve Trabzon yönüne gitmek isteyen yüzlerce kamyon ve TIR, Nazimiye İlçesi yakınlarındaki Şehit Mehmet Jandarma Karakolu öneden itibaren bekletiliyor.

Tunceli- Pülümür- Nazimiye üçgeninde kalan, Kutuderesi, Aliboğazı, Karaoğlan, Buzlutepe, Buzlupınar, Geyiksuyu, Çiçekli, Dokuzkayalar, Kırmızıköprü, Kocatepe, Zeldağı, Karagöl, Çanbulak, Munzur ve Kızılmescit bölgelerine, 6 Sikorsky helikopterle bu sabahtan itibaren çok sayıda asker indirildi. PKK'lıların barınma noktaları ise Kobra'larla yoğun biçimde bombalandı. Tunceli ile Pülümür İlçesi arasında kalan Kutuderesi Vadisi'nde çatışmalar yaşandı.

Tunceli kırsalındaki PKK'lı teröristlerin, Kuzey Irak'taki örgüt yöneticileriyle yaptıkları telsiz konuşmalarında Cumhuriyet Bayramı'nda birkaç noktada eylem yapmak için hazırlık içine girdikleri bilgisinin alınması üzerine güvenlik güçlerinin harekete geçerek kapsamlı operasyon başlattıkları kaydedildi.

Tunceli merkezde ise polis ekipleri, giriş ve çıkışları kontrol altında tutuyor. Özel hararet polisleri ve terörle mücadele ekiplerinin katılımıyla şehir giriş ve çıkışlarındaki bütün araçlar didik didik aramadan, il ve ilçe merkezlerine giriş yapan herkes kimlik sorgulamasından geçiriliyor.Yorumları Göster
Yorumları Gizle