Gündem Haberleri

  Tunceli ve Bingöl'de büyük çatışma

  DHA
  27.05.2010 - 13:42 | Son Güncelleme:

  TUNCELİ'de son üç gündür devam eden operasyonlar Nazimiye, Pülümür ve Hozat İlçeleri kırsalında yoğunlaştı.

  ŞIRNAK'TA 1 ŞEHİT

  Tunceli-Bingöl sınırındaki Kızılmescit bölgesindeki dünkü çatışmadan sonra  tespit edilen ikinci terörist gurubun etkisiz hale getirilmesi için takip operasyonu başlatıldı. Bu arada Tunceli merkez, Nazımiye, Hozat, Pülümür ve Ovacık İlçeleri kırsalında da güvenlik güçleri ile teröristler arasında çatışmaların yaşandığı haberleri alınıyor.

  Dün gece ve gündüz saatlerinde Tunceli-Bingöl sınırındaki Kızılmescit yaşanan çatışmaların ardından, akşam saatlerinde gece görüşlü  Kobra tipi saldırı helikopterleri, tespit edilen ve kaçmaya çalıştıkları belirtilen ikinci bir terörist grubunu tespit ederek, yoğun bombardıman ateşine tuttu. Teröristlerin kaçış güzergahlarındaki stratejik noktalara da gece boyuncu Skorsky tipi helikopterler tarafından özel eğitimli birlikler indirildi.

  Önceki gece ve dün gün boyu yaşanan çatışmalarda 5 PKK'lının öldürüldüğü Pülümür ilçesi Kızılmescit Köyü kırsal alanında öğlen saatlerinde tespit edilen ikinci PKK'lı grubun etkisiz hale getirilmesi amacıyla özel birliklerin takip operasyonu bugün de devam ediyor.  Kızılmescit Köyü kırsal alanında ormanlık alanda dün 5 teröristin öldürülmesinden sonra sağ kalan 16 teröristin de 8'erli 2 ayrı guruba ayrılarak farklı yönlere doğru kaçmaya çalıştığı istihbaratı alan güvenlik güçleri, teröristlerin kaçış güzergahlarındaki hakip tepelere konuşlandı.  Bingöl sınırındaki Dokuzkaya vadisindeki ormanlık ve sarp kayalıklarla sarılı bölgeye doğru kaçmaya çalışan teröristlerin izini süren Tunceli 4'ncü Komando Tugayı'na bağlı profesyonel eğitimli asker ve jandarma özel harekat timleri, bölgede kuş uçurtmuyor. Her türlü doğa şartlarında terörle mücadele etme kabiliyetine sahip bu birliklere, Bingöl'ün Kiğı ve Yedisu İlçeleri'nden de çok sayıda askeri birlik dester veriyor.

  Bugün sabah saatlerinden itibaren Tunceli Jandarma Bölge Komutanlığı'ndan kalkan 3 skorski helikopteri  Tunceli 4'ncü Komando Tuğayı ile Pülümür ve Nazimiye İlçe merkezlerinden aldığı çok sayıdaki özel eğitimli birlikleri, Pülümür ve Nazimiye İlçeleri'ndeki kırsal alana indirerek, operasyonların kapsamını genişletti. Bölgede sabah saatlerinden itibaren özellikle Bingöl sınırındaki Dokuzkaya ve Bezik ormanlarında sıcak temasın sağlandığı ve şiddetli çatışmaların yaşandığı haberleri alınıyor.

  Hozat İlçesi'nde bulunan 51'nci Motorlu Piyade Tuğayı'na bağlı birliklerin başlattığı operasyon, Tunceli merkez, Ovacık ve Hozat İlçeleri üçgeninde yoğunlaşıyor. Bölgeye havadan ve karadan çok sayıda birlik sevkedilirken, çatışma alanlarında tuzaklanmış 2 el yapımı bomba bulunarak imha edildi. Bölgedeki operasyonları Tunceli Jandarma Bölge Komutanlığı sevk ve idare ediyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı