Gündem Haberleri

  Tunceli’de olağanüstü önlemler

  Ferit Demir/DHA
  25.10.2008 - 18:51 | Son Güncelleme:

  Tunceli'de Başbakan Erdoğan'ın ziyareti öncesinde gerginlik had safhaya ulaştı. 2 bin kişilik bir grup Başbakan'ın kente gelişini protesto etmek için yürüyor. Şehir üzerinde kobralar denetim uçuşunda. Başbakan'ın geçeceği köprünün altında ise suyun dibinde bomba arandı.

  BAŞBAKAN İÇİN OLAĞANÜSTÜ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ 

  TUNCELİ'DE POLİS MERKEZİNE SALDIRI

  DHA Tunceli Ferit Demir, Başbakan'ın geleceği kentten saniye saniye sıcak gelişmeleri aktarıyor. İşte Demir'in aktardıkları ve Tunceli'deki sıcak gelişmeler:

  Başbakan Erdoğan'ın Elazığ'a varmasıyla Tunceli'de Erdoğan'ı protesto etmek için yaklaşık bin kişilik bir grup saat 11.00 civarında Cumhuriyet Meydanı'nda toplandı. Aralarında Tunceli DTP milletvekili Şerafettin Halis ve Tunceli Belediye Başkanı Songül Erol Abdil de var. Grubun sayısı çok kısa sürede yaklaşık 2 bine çıktı. Kalabalık grup, PKK ve Abdullah Öcalan lehine slogan atarak 'Tayyip seni istemiyoruz' diye bağırarak şehir merkezine doğru yürümeye başladı. Grup Kışla Caddesi üzerinde bulunan AKP il başkanlığı binası önüne kadar yürüyüyen göstericiler burada oturma eyleminde bulundu.

  AKP il binası önüne siyah çelenk bırakılmasının ardından DTP İl Başkanı Murat Polat, yaptığı basın açıklamasında Başbakan Erdoğan’ın Kürt sorununa başkışını eleştirip, Tunceli halkının Erdoğan’ı istemediğini iddia etti.

  Polis ise zaman zaman uyarı yaparak gösterenin yasal olmadığını ve sonlandırılmasını istiyor. Grup ise ıslıklar çalarak yürüyüşlerine devam ediyor. Kobra helikopterleri de şehir merkezi üzerinde denetim uçuşları gerçekleştiriyor.

  TAKVİYE POLİS EKİPLERİ GELDİ

  Tunceli şehir merkezinde 500'den fazla polis kavşakları ve yolları tuttu. Başbakan Erdoğan için olağanüstü güvenlik önlemlerinin alındığı kentte polis sayısı da arttırıldı. Malatya, Bingöl, Malatya ve Erzincan'dan takviye polis ekipleri geldi.

  BOMBA ARAMASI

  Tunceli'deki en sıcak gelişme ise bomba alarmı. Kara yoluyla Elazığ'dan Tunceli'ye gelecek Erdoğan'ın geçeceği  Munzur Çayı üzerindeki Mamiki Köprüsü'nün altında suyun dibinde Elazığ'dan gelen balık adamlar dedektörle bomba araması yaptılar.

  SICAK GECE

  Tunceli'de Başbakan Erdoğan'ın ziyareti öncesinde gerginlik had safhaya ulaştı. Gece Esentepe Mahallesi'ndeki Özel Harekat Timleri'nin görev yaptığı polis noktasına PKK'lı teröristler tarafından uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendi.Bu sabah erken saatlerden itibaren de Erdoğan'ın gelişi öncesinde güvenlik önlemleri arttırıldı. Uzaktan kumandalı bomba ihtimaline karşı kente frekans önleyici jammerlar yerleştirildi. Cep telefonları çalışmıyor.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün öğle saatlerinde partisinin merkez ilçesine katılıp, çeşitli açılışlar yapacağı Tunceli'de, PKK'lı teröristler, dün akşam saat 18.00 sıralarında, polis noktasına uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendi.

  Yenimahallesi'nde kent merkezinde 1.5 kilometre mesafede bulunan ve kentin yüksek tepelerinden güvenliğini sağlayan Özel Harekat Timleri’nin görev yaptığı K.4 adı verilen noktaya, teröristlerin düzenlediği saldırıya anında karşılık verildi. Güvenlik güçleriyle PKK’lılar arasındaki çatışma yaklaşık 1 saat şiddetli şekilde sürdü. Silah sesleri kent merkezinden duyulurken, bölgeye takviye giden Jandarma ve polis, teröristlerin bulunduğu alanlara aydınlatma fişekleri attı.

  Yoğun ateş altında kalan PKK'lılar, yaralı arkadaşlarını da yanlarına alarak Sütlüce Köyü’nün ormanlık alanlarına doğru kaçarken, Tunceli Jandarma Bölge Komutanlığı’ndan kalkan gece görüşlü Süper Kobra tipi helikopterler, teröristlerin bulunduğu alanları bombaladı. Kaçan teröristleri etkisiz hale getirmek içen operasyonlar sürerken, Başbakan Erdoğan'ın gelişi nedeniyle kapsamlı alınan güvenlik önlemleri gece boyunca en üst seviyeye çıkarıldı.

  BOMBA PANİĞİ

  Bu arada akşam saatlerinde Tunceli şehir merkezinde bomba paniği yaşandı.

  Tunceli merkezindeki Türk Telekom önünde şüpheli paketten bomba çıktı. Bomba fünye ile patlatılarak etkisiz hale getirildi.


   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı