Gündem Haberleri

  Tuncel hapisten çıkıyor

  A.A
  24.07.2007 - 16:54 | Son Güncelleme:

  “Yasa dışı örgüte üye olmak” suçundan tutuklu bulunan ve İstanbul 3. Bölge'den bağımsız milletvekili seçilen Sebahat Tuncel'in tahliyesine karar verildi.

  Tuncel'in avukatı Baran Doğan, İl Seçim Kurulundan müvekkilinin milletvekili seçildiğine dair mazbatayı aldıktan sonra Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine geldi.

  Baran, “mazbatayı” ve müvekkili Tuncel'in “Milletvekili seçildiği için tahliye edilmesi gerektiği anlatılan dilekçesini”, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesine verdi.

  Mahkeme bunun üzerine, “yasa dışı örgüte üye olmak” suçundan aynı mahkemede yargılanan Sebahat Tuncel'in, Anayasanın yasama dokunulmazlığını düzenleyen 83. maddesi gereğince tahliyesine karar verdi.

  Kararın Beşiktaş'taki İnfaz Savcılığınca Gebze İnfaz Savcılığına fakslanmasının ardından Tuncel'in tutuklu bulunduğu Gebze Cezaevinden çıkacağı bildirildi.

  Anayasanın 83. maddesinde, “Seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili, Meclis'in kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz” hükmü yer alıyor.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı