Gündem Haberleri

  Tümgeneral Karataş: Facebook'ta kızıma gelen mesaja dikkat

  Serpil KIRKESER/İSTANBUL (DHA)
  03.10.2011 - 09:27 | Son Güncelleme:

  2. Balyoz davası kapsamında hakkında yakalama kararı bulunan Tümgeneral Beyazıt Karataş tutuklandı. Karataş, soruşturma başlatılmadan önce kızına ait Facebook sayfasına gelen mesaja dikkat çekti.

  İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 28 sanığın yargılandığı İkinci Balyoz Davası'nın 2. duruşmasının görülmesine devam ediyor. Mahkeme başkanı Ömer Diken hakkında yakalama kararı bulunan Tümgeneral Beyazıt Karataş'ı kürsüye çağırdı. Karataş evli ve bir kızı olduğunu ve hala Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutan Yardımcısı olarak görev yaptığını söyledi.
   
  KARATAŞ SUÇLAMALARI REDDETTİ

  Aylık gelirinin 5 bin 500 TL olduğunu belirten Karataş hakkındaki suçlamaları reddetti. Sanık Karataş, avukatı aracılığıyla mahkeme heyetine iki ayrı dilekçe sunduğunu belirtti. Sanık Karataş, iddianameye göre 2003 yılı Kasım ayında sanık Tümgeneral Nedim Güngör Kurubaş'a 'devirteslim.doc' isimli dijital veriyi teslim ettiği iddiasıyla suçlandığını hatırlattı. Karataş, 25 Ağustos 2003 tarihinde Washington Silahlı Kuvvetler Ateşeliği'ne teslim olduğunu ve 4 Eylül 2005 tarihinde ise Türkiye'ye döndüğünü söyledi. Karataş, sanık Tümgeneral Nedim Güngör Kurubaş'ın 15 Eylül 2005'de Washington'da aynı göreve kendisinin yerine atandığını belirtti. Karataş, sanık Kurubaş ile 4 yıl boyunca görüşmediklerini ve iddia edilen dijital veriyi Kurubaş'a iddia edilen tarihte vermesinin mümkün olmadığını savundu.

  "BABANIZI KARALAMAK İSTİYORLAR"

  İddianamede Oraj Hava Harekat Planı'nda tali bölge komutan yardımcısı olarak adının bulunduğunu belirten Karataş, böyle bir görevde yer almasının, konumu itibariyle mümkün olmadığını belirtti. Karataş, soruşturma başlatılmadan önce kızına ait facebook sayfasına 'Şikayet et' konu başlığı ile bir mesaj geldiğini ifade etti. Karataş, mesajın içerisinde ise "Sizi rahatsız etmek istemem ama babanızı karalamak istiyorlar. Kendisi başarılı bir subay. Altta, bazı fotoğrafların yer aldığı bir link var" yazdığını söyledi. Karataş, "Linke tıkladığınızda açılmıyor ve bilgisayarınız kilitleniyor. Sonuçta açmayı başardık. Bir general ve yanında da bir balyoz karikatürü bulunuyordu linkte. Daha soruşturma açılmadan böyle bir mesajın gelmiş olması da düşündürücüdür" şeklinde konuştu.

  Avukat Ali Fahir Kayacan ile müvekkilinin tutuksuz yargılanmasını talep etti.

  TRT SPİKERİ ZORA 82 SAYFALIK İDDİANAMEYİ OKUYOR

  Mahkeme Başkanı Ömer Diken yakalama kararı bulunan Tümgeneral Beyazıt Karataş hakkında tutuklama olup olmayacağına ilişkin kararın gün içinde verileceği belirtti. Mahkeme Başkanı Ömer Diken davaya ilişkin iddianamenin okunacağını söyledi. TRT spikeri Ömer Faruk Zora, İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hüseyin
  Ayar tarafından hazırlanan 82 sayfalık iddianameyi okumaya başladı.

  SANIKLARIN 20 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR

  İddianamede Balyoz soruşturması kapsamında Emekli Albay Hakan Büyük'ün Eskişehir'deki evinde Balyoz Planı'nın devamı niteliğindeki belgelerin ele geçirildiği iddia ediliyor. Ele geçirilen belgelerin ihbar mailiyle ortaya çıktığının anlatıldığı iddianamede, Hakan Büyük'ün ikametinde yapılan aramada çok sayıda dijital malzemenin ele geçirildiği belirtiliyor. İddianamede, yapılan incelemede "dosyalarım" isimli klasörde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen "Balyoz Planı" soruşturmasıyla ilgili birçok belgenin yer aldığının belirlendiği de ifade ediliyor. İddianamede, bu belgelerin "Suga" ve "Oraj" harekat planlarıyla ilgili daha önceden elde edilememiş yeni deliller olduklarının anlaşıldığı vurgulanıyor. İkinci "Balyoz Planı" davası kapsamında Orgeneral Bilgin Balanlı ile Tümgeneral İsmail Taş'ın da aralarında bulunduğu 21'i tutuklu 28 sanığın "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya eksik teşebbüs" suçundan 20'şer yıla kadar hapis cezası isteniyor. Harp Akademileri eski Komutanı olan Orgeneral Bilgin Balanlı, son Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısında YAŞ üyeliğine atanmıştı.


   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı