Gündem Haberleri

  Tüm hayvanseverler tek çatıda birleşsin

  Özden ATİK/İSTANBUL
  23.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye’deki hayvan hakları sorunu, hukuk, medya ve psikiyatri yönleriyle masaya yatırıldı.

  Hayvan Hakları Türkiye Aktif Güç Birliği Platformu (HAYTAP) ve İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu’nun ortak girişimiyle Orhan Apaydın Konferans Salonu’nda düzenlenen panelde hayvansever derneklerinin tek çatı altında birleşip, etkin bir güç oluşturması istendi. Panelde konuşmacılar özetle şunları söylediler:

  Çocuğun hayvana davranışı uyarıdır

  Prof. Dr. Sevil Atasoy (Adli tıp uzmanı):
  FBI ajanı Allan Brantley, 30 yıllık deneyimini "Mahkûmları inceledik. Büyük bir bölümünün hayvan sevgisinin olmadığını gördük" sözleriyle özetliyor. Çocuğun hayvana davranışı geleceğin seri katillerini ele verebilir. Çocuğun hayvana davranışı bir erken uyarı sistemidir.

  Hayvanlar dinler arası ortak değer

  Prof. Dr. Özcan Köknel (Psikiyatr): Bilimin doğmasında havyanlar üzerinde yapılan deneyler önemli rol oynar. Birçok kuram o deneylerden çıkmıştır, bir aydınlanma dönemidir. Hayvanlar dinler arasında bile ortak değerler oluşturmuştur. Kedi bereketin, ay tanrısının simgesi olmuş. Kıyamet günü dirileceğine inanılmış. Güvercin barışın simgesi olmuş.

  Hayvana işkence rant kapısı oldu

  Ahmet Kemal Şenpolat (Avukat, HAYTAP Hukuk Danışmanı): 5199 sayılı Hayvanları Koruma Yasası suçu değil kabahatları içeriyor. Bir sarhoşun nara attığında ödeyeceği para cezasıyla hayvana şiddet uygulayan kişiye verilecek ceza aynı. Parayı ver şiddete devam et. Para cezası artık devlet için ciddi bir gelir kaynağı, rant kapısı oldu.

  Gücümüzü oya dönüştürmeliyiz

  Doğaner Gönen (Hürriyet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü): Artık ah vah dönemi bitmeli. Maalesef siyaset insanlığı değil, oy veren insanı gözetiyor. Siyasetten anlayış bekleme yerine, güç olup yaptırtma aşamasına geçilmeli. Hayvana işkence eden, hem işkencenin hem de toplumda yarattığı travmaların bedelini gerekirse hapisle ödemeli. Kamu vicdanı rahatlamalı.

  Kürk giyen kadını hiç anlamıyorum

  Leman Sam (Sanatçı): Anlamakta gerçekten zorlanıyorum. Bu kadın milleti kendi kıllarından kurtulmak için dünyanın parasını harcar, sonra da gider kıla bürünür. Yani kürk giyer. Evini tik ağacından eşyayla donatır, şömine önündeki ayı postunun üzerinde sevişir. Sonra da insanım diye ortalıkta dolaşır. Ben bunu anlayamıyorum.

  Gofret’e kromdan protez diş yaptı

  ZONGULDAK’ın Ereğli İlçesi’nde Tacettin Kılıç, altı yaşındaki "Gofret" adındaki Golden Retriever cinsi köpeği, kırık dişi yüzünden karnını doyuramaz olunca, diş hekimi Osman Yavuz’a başvurdu. Yavuz, köpeğin diş ölçülerini alarak kromdan protez diş yaptı. İlk kez bir köpeğe protez diş yaptığını söyleyen Yavuz, "Gofret dişlerinin kırık olması yüzünden yemek yiyemiyordu. Önce diş kalıbını aldım. Daha sonra kalıba göre kromdan protez diş yaptım. Protez dişi yapmak dört günümü aldı. Gofret uysal bir köpek olduğu için krom dişi takmak zor olmadı. Gofret şimdi rahatlıkla sert yiyecekleri bile yiyebiliyor" dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı