Gündem Haberleri

  Tükenmiş umutların kenti...

  Hürriyet Haber
  30.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bülent OVACIK

  Türkiye'nin öteki ucundaki Ardahan'da, yokluklar, tükenmiş umutlar, seçim heyecanının üzerini, yılın 6 ayı boyunca bölgeden kalkmayan kar gibi örtmüş. Ardahan'da seçim, parti merkezlerinde konuşuluyor. Kahvelerde, dükkanlarda, evlerde ortak konu iş, aş, göç.

  95 seçimlerinden önce, Kars'tan kopup il olan Ardahan'da değişen tek şey tabela olmuş. Kaymakamlık tabelası kaldırılmış, yerine ‘‘Vali’’ yazanı asılmış. İl olmuş ama bir SSK hastanesi bile açılmamış. İşçi Bulma Kurumu tabeladan ibaret kalmış. Kent içinde yollara trafik tabelaları konulmamış. Şehir olmanın küçük ayrıntılarıyla bile tanışamayan Ardahan, yatırımlardan da muaf tutulmuş. Fabrikası yok. Küçük sanayii yok. Turistik tesisi yok.

  Gürcistan'a açılan Türközü Sınır kapısı var. Sınır ticaretiyle ilgili Bakanlar Kurulu Kararı var. Ama Gürcistan'dan aldıkları motorini kalkınmada öncelikli illere satma hakları yok. Sınırda motorine vergi çok. Kısacası, sınır ticareti yok.

  İl olarak tamamladığı ilk seçim döneminde mutluluğu yakalayamayan Ardahan'nın kahvelerinde cigara tellendiren yaşlılar seçimi bakın nasıl değerlendiriyorlar:

  ‘‘Hele alkış, hele alkış. Sonra bir şey yok.’’

  Ardahan'ı güzel kılan, bunca yokluk, sıkıntıya rağmen, nüfusu oluşturan Azeri, Terekeme, Yerli ve Aşiret üyelerinin, huzur içinde yaşayabilmeleri. Kentte asayiş berkemal. Terör yok. Ardahan'ı il ve ilçelere bağlayan yollar olağanüstü güvenli.

  73 bin 570 seçmeniyle topu topu 2 milletvekili çıkartacak olan Ardahan'da, Ankara'ya gidecekleri, etnik grupların tercihleri belirleyecek. Azeri, Terekeme, Yerli ve Aşiret oyları, sandık başında son sözünü söyleyecek.

  Ardahan'da ANAP, DYP, DSP, CHP, FP iki milletvekiliği için mücadele ediyor. Bir partinin tulum çıkartma umudu yok. Kentte ANAP-1, DYP-1 görüşü yaygın. 'DSP ve CHP sürpriz yapar' beklentisi içinde olanların sayısı yabana atılmayacak kadar çok. FP için, ‘‘Allah kazanmalarına izin vermez’’ diyenler de var, ‘‘1 milletvekili garanti’’ diyenler de.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı