Gündem Haberleri

  TÜİK'te skandal iddia

  Burcu TANER/İZMİR, (DHA)
  03.10.2012 - 15:48 | Son Güncelleme:

  BÜRO Emekçileri Sendikası (BES) üyesi, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İzmir Bölge Müdürlüğü çalışanı Evren Şen, 2 günlük iznine 7 günlük evlilik iznini de ekledi. İzin kullanmayanlarla aynı performansın istendiği Şen, memuriyetten ’Performans düşüklüğü’ gerekçesiyle atıldı. Sendika protesto eylemi yaptı.

  TÜİK İzmir Bölge Müdürlüğü’nü ’Emek cehennemi’ olarak tanımlayan BES üyeleri, yine sendika üyesi olan Evren Şen’in ’Performans düşüklüğü’ gerekçesiyle memuriyetten atılmasına eylemle tepki gösterdi. Montrö Meydanı’ndan kurum binasına yürüyen BES üyelerine Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na bağlı diğer sendika üyelerinden de destek gelirken Bölge Müdürü Rıdvan Yaka’nın çalışanlara ’İşyerinde psikolojik şiddet’ anlamına gelen ’Mobbing’ uyguladığı öne sürüldü.

  Kurum önünde basın açıklaması yapan BES İzmir Şube Başkanı Ramis Sağlam, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4C istihdamının TÜİK’te 1972’den bu yana uyguladığını, Evren Şen’in de bu şekilde çalıştırıldığını kaydetti. Performans Değerlendirme Prosedürü’nün TÜİK içinde sadece İzmir Bölge Müdürlüğü’nde uygulandığını söyleyen Sağlam, "Bu sistemde başarı ölçütlerine göre iki defa ciddi başarısız olarak değerlendirilen geçici personelin hizmet sözleşmesi sonlandırılmakta, kadrolu personelin de teşvik ikramiyesi kesilmektedir. Bu prosedür eşitlik ilkesine aykırıdır. Arkadaşımız Evren Kayaş’ın da sözleşmesi bu şekilde tek taraflı fesh edilmiştir" dedi.

  YILLIK İZİNLİDEN TAM ÇALIŞMA PERFORMANSI İSTENDİ

  Kayaş’ın 3 yıla yakın süreden bu yana TÜİK İzmir Bölge Müdürlüğü’nde çalıştığını belirten Sağlam, şöyle dedi:

  "Haziran 2012’de evlenen Kayaş, 2 gün yıllık izni ile birlikte yine yasal hakkı olan 7 günlük evlilik izni kullanmıştır. Fakat kullandığı yasal izinleri süresince Bölge Müdürlüğü’nün performans cenderesinin işkencesine takılmış, birlikte çalıştığı arkadaşlarıyla aynı performans istenmiştir. Evren Kayaş, elinden geleni yapmış, önce performansını yükselttiği için başarılı sayılmış ardından sözleşmesi iptal edilmiştir. Soruyoruz, bu sözleşme neden iptal edilmiştir? Performans diyorsanız bunun kriteri nedir? Yıllık izinde olan personelin tam çalışan personele yetişmesi mümkün müdür?"

  "ETEK BOYLARI HEP KONTROL ALTINDA"

  TÜİK’te mesainin sınırsız olduğunu, özel projelere angarya çalıştırmaların yoğun olduğunu söyleyen Sağlam, "Angaryaya fazla mesai ödenmez. İtiraz hakkınız yoktur. Dava açsanız arkadaşımız Kısmet Akçasoy gibi Kocaeli’ne sürgün edilirsiniz. Mazeret izni hak getire, her yaptığınıza uyarı yazısı, sürgün tehdidi ve iki dudak arasında iş güvencesi. Uygulamalar bununla da bitmez, kadınların kılık kıyafeti etek boyları görünmez mezuralarla hep kontrol altındadır" dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı