GeriGündem Tuğluk'un annesinin cenazesindeki saldırıya Cumhurbaşkanlığı'ndan sert tepki
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  9
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tuğluk'un annesinin cenazesindeki saldırıya Cumhurbaşkanlığı'ndan sert tepki

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Aysel Tuğluk'un annesinin cenazesindeki olaylara tepki gösterdi. Kalın, "Cumhurbaşkanlığı adına buradan bu hadiseyi en net şekilde kınadığımızı ifade ediyorum" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunarak, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda, Kuzey Irak’ta devam eden bağımsızlık referandumu süreciyle ilgili açıklamalarda bulunan Kalın, "Kuzey Irak Kürt Yönetimi’nin, bu yanlış karardan bir an önce dönmesini bekliyoruz. Bu karar, karşı karşıya oldukları sorunları çözmeyecek, daha da karmaşık hale getirecektir. Onları daha büyük yalnızlığa itecektir; çünkü İsrail dışında referanduma destek veren tek bir ülke dahi yok. Irak Parlamentosu’nun aldığı karar da bunun anayasaya aykırı olduğu, karardan vazgeçilmesi gerektiği şeklinde. Biz, Kuzey Irak’la şu ana kadar hep iyi ilişkiler içerisinde olduk. Bu ilişkileri aynı şekilde devam ettirme niyetindeyiz. Bunu gölgeleyecek, baltalayacak adımlardan da Kuzey Irak yönetiminin ivedilikle geri durması gerekiyor. Bizim açımızdan hassasiyet arz eden diğer konu da Kerkük’ün de bu referandum kapsamına dahil edilmesi. Böyle bir de facto durum yaratılmaya çalışılması da kabul edilemez. Kerkük’ün tarihi ve kültürel kimliğini gölgeleyecek her türlü adıma sessiz kalmayacağımızı ifade etmek isterim" diye konuştu.

 "TÜRKİYE, SİHA’LARI KENDİ GÜVENLİĞİ ÇERÇEVESİNDE KULLANMAYA DEVAM EDECEK"

Silahlı insansız hava aracı (SİHA) tartışmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, şunları söyledi: "Çok talihsiz bir şekilde başlatılan silahlı İHA tartışmasının adeta terör örgütünü ve onun yandaşlarını cesaretlendirici bir mahiyette takdim edilmesi, kabul edilebilir değil. Bu SİHA’lar sadece ve sadece teröristleri ortadan kaldırmak, ülkemizin güvenliğini sağlamak için kullanılmaktadır. İlginç olan şey şu, ne zaman Türkiye terörle mücadelede belli bir mesafe kat etse bu tür konular gündeme getirilerek, adeta bu başarı gölgelenmeye çalışılıyor. Sivillere yönelik herhangi bir saldırının ya da kaybın olmaması için bütün güvenlik birimlerimiz en azami hassasiyeti göstermektedir. Bunu adeta yok sayan, bu tür sorumsuzca açıklamaların terör yandaşlarını cesaretlendirdiğini de göz ardı edemeyiz. Burada ister bir siyasi parti mensubu olsun ister bir kanaat önderi olsun kişilerin nerede durması gerektiği konusunda bir zihn-i netliğe sahip olması gerekir; diye düşünüyoruz. Türkiye bundan sonra da bu İHA’ları, SİHA’ları kendi güvenliği çerçevesinde kullanmaya devam edecek. Bunlar, bizim ulusal güvenlik meselemizdir"

"GAYRİ İNSANİ TUTUMU KABULLENMEK, MÜMKÜN DEĞİL"

HDP’li Tuğluk’un özel izinle katıldığı annesinin cenaze törenindeki gerginlikle ilgili Kalın, "Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk’un cenazesinde yaşanan hadiseyi, Cumhurbaşkanlığı adına en net şekilde kınadığımızı ifade etmek istiyorum. Bu gayri insani tutumu kabullenmek, mümkün değildir. Bu, bizim inanç, kültür ve medeniyet değerlerimizle asla bağdaşmayan bir tutumdur. Çirkin bir yaklaşımdır. Ölüye saygı, bizim inancımızın en temel unsurlarından biridir. Bir cenaze töreninde, bu tür hadiselerin yaşanmasını telin ettiğimizi ifade etmek istiyorum. Bununla ilgili bir adli süreç başlatıldı. Soruşturma, devam ediyor. Bunun takipçisi olacağız" dedi.

'SİYASİ AMAÇLARLA YAPILDI'

(Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın korumaları ve Zafer Çağlayan hakkında ABD'de açılan dava) Sayın Trump ile Sayın cumhurbaşkanımızın bir görüşmesi olacak. Günü ve saati üzerinde çalışıyor. Bu davaların siyasi saiklerle açıldığı net.

ABD güvenlik güçlerinin sebep olduğu zafiyet kabul edilebilir değildir. Ortada çok açık bir güvenlik zaafı varken bizim korumalarımızın görevlerini yaptığı için haklarında dava açılması kabul edilebilir değil. Şimdi hem suçlu hem güçlü şekilde bu dava ile kendi kusurlarını örtmeye çalışıyorlar.

Zafer Çağlayan’ın Zarrab davasına dahil edilmesi siyasi amaçlarla yapılmıştır. Bu iddianameye konu olan deliller ABD savcının eline nasıl geçmiştir? Ortada siyasi amaçlarla yürütülen bir dava var. Halkbank’a karşı da bir operasyon amacı güttüğü ortadadır.

ALMANYA'NIN SİLAH SATIŞINA YÖNELİK AÇIKLAMALARI 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü,  Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye'ye ağır silah satışı
konusundaki demeçlerine dönük şu değerlendirmeleri yaptı:

*Alman yönetiminin Türkiye'ye silah satışı konusundaki çelişkili açıklamaları kendi içlerinde tutarsızlığı gösteriyor; bunu şantaj için yapıyorlarsa sonuç vermeyecektir

*Türkiye (silah alımı) konusunda alternatifsiz değildir; seçim dönemindeki populist açıklamalar bizden çok onlara zarar verir.

S-400'LER İÇİN NATO AÇIKLAMASI

İbrahim Kalın, Rusya'dan S-400 füze alımı ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in "NATO üyeleri hangi ekipmanı alacaklarına kendileri karar verir"
yönündeki sözlerini şöyle değerlendirdi:

* Rusya ile S-400 anlaşmasıyla ilgili açıklamalar belirli çevrelerde rahatsızlık yaratıyor; Türkiye NATO içinde güvenli bir müttefik

* Türkiye'nin Rusya ile geliştirdiği iyi ilişkileri Batı ittifakı ile geliştirdiği ilişkilere alternatif değil

* NATO Genel Sekreteri'nin bu konuda yaptığı açıklamayı memnuniyetle karşıladık, bu açıklamanın artık (S-400 alımı) tartışmalarını bitirmesi gerekir

Ayrıntılar geliyor


Yorumları Göster
Yorumları Gizle