GeriGündem Tuğgeneral Tutkun da tutuklular arasında
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tuğgeneral Tutkun da tutuklular arasında

Balyoz Planı davasının 163 tutuklu sanığından biri de Çanakkale’de yaşayan emekli Tuğgeneral Mustafa Kemal Tutkun oldu.

'Balyoz Planı Davası Operasyonu'nun üçüncü dalgası kapsamında, 5 Nisan 2010 tarihinde, Çanakkale merkeze bağlı Güzelyalı Beldesi’ndeki evi aranan ve daha sonra gözaltına alınan emekli Tuğgeneral Mustafa Kemal Tutkun’un özgürlüğü 10 ay sürdü. 163 sanığın tutuklama kararı kapsamında emekli Tuğgeneral Tutkun’un da cumartesi günü tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne konulduğu belirtildi.

Görülen tüm davalara avukatı Mehmet Altın ile birlikte katılan Emekli Tuğgeneral Tutkun’un 12 Şubat’taki duruşmada da yer aldığı ve kararın yüzüne okunduğu bildirildi. Tutkun, 2003 yılında emekli olduktan sonra Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Okutmanı olarak görev yapmaya başlamıştı. Mustafa Kemal Tutkun’un, Güzelyalı Beldesi'ndeki evinde 5 Nisan 2010 tarihinde sabah erken saatlerden itibaren, polis ve jandarma gözetiminde Balyoz Planı davasının 3. dalgası kapsamında arama yapılmıştı. Emekli Paşa daha sonra gözaltına alınıp, İstanbul’a götürülmüştü.

Beşiktaş Adliyesi’nde özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Ali Haydar tarafından yaklaşık 3 saat süren sorgusunun ardından serbest bırakılan Tutkun Paşa, o tarihten bu yana yine Çanakkale’deki adresinde oturuyordu. Balyoz Planının 3. dalgasında gözaltına alınan emekli Tuğgeneral Mustafa Kemal Tutkun’a 2003 yılında 4. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı görevinde, 180 kilometrelik Yunan sınırının güvenliğini sağladığı sırada, 5- 7 Mart 2003 tarihleri arasında İstanbul 1. Ordu Karargahı’nda düzenlenen toplantı ile ilgili soruların sorulduğu, kendisinin "Benim Balyoz adı verilen bir plan ile hiçbir alakam yoktur" dediği ifade edilmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle