Gündem Haberleri

  Tuğgeneral hakkında Genelkurmay’a şikâyet

  Dinçer GÖKÇE
  05.04.2016 - 16:06 | Son Güncelleme:

  KARA Kuvvetler Komutanlığı’na bağlı Tuzla Piyade Okulu Komutanı Tuğnegeral İrfan C. hakkında savcılığa ve Genelkurmay Başkanlığı’na başvuruda bulunuldu. Tuğgeneral C., emri altındaki astsubay ve erbaşa hakaret etme, görevini kötüye kullanmakla suçlanıyor.

  Tuzla Piyade Okulu’nda askerliğini yapan Er Taha Yapar, izin dönüşü geldiği birliğinde intihar etti. Er Yapar’ın ölüm tarihi 29 Aralık 2015 olarak kayıtlara girdi.

  Yaşadığı sıkıntılar sonrası bunalıma girerek intihar ettiği belirtilen Yapar ile ilgili askeriye içinde de tahkikat yürütüldü. Olayın görgü tanıkları yanı sıra Yapar’ın komutanı seviyesindeki birçok ismin bilgisine başvuruldu.

  İddiaya göre, devam eden ‘iç soruşturma’ süreci yeni bir krize de kapı araladı. Genelkurmay Başkanlığı’na 29 Mart günü yapılan başvuruda suçlanan isim Tuzla Piyade Okulu Komutanı Tuğgeneral İrfan C. oldu. Anılan yerde görev yapan Piyade Astsubay Başçavuş Erkan Kocabay adına yapılan başvuruda, Tuğgeneral C.'nin, emri altındaki birçok askere ağır hakaretlerde bulunduğu küfrettiği öne sürüldü.

  ‘OTUR ULAN HAİN’
  İddiaya göre Tuğgeneral C., Taha Yapar’ın ölümü ile ilgili bilgi almak üzere çağırdığı Kıdemli Başçavuş S.Ş.’ye “Otur ulan hain” dedi. Yapar’ın en yakınındaki isim olan Piyade Onbaşı G.Ç.’ye ise “Vanlı değil mi, al sana bir o…. u çocuğu daha” dedi. G.Ç.’nin, bu sözler üzerinde ağladığı Bilgi Alma Tutanağı’na yansıdı. Yine Piyade Çavuş S. Z.’ye yönelik ise “Al bir o….u çocuğu daha” dediği öne sürüdü.

  BURAYA KENDİSİNİ ASMAYA GELMİŞ
  C.’nin aynı toplantıda yaşamını yitiren Yapar için ise “Bu adam buraya cenazem dışarıda kalmasın, burada cenazeme sahip çıkarlar diye kendisini asmaya gelmiş” dediği öne sürüldü. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na da başvurduğunu belirten Astsubay Başçavuş Erkan Kocabay “Suçlu mu arıyorsunuz. Aha bu o…u çocuğu hayvan oğlu hayvan it soyu” şeklinde hakaret edildiğini belirtti.

  HEYETE ANLATTI
  Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın görevlendirdiği tahkikat heyetine de bilgi veren Kocabay, kendisi ile birlikte bir çok askere benzer şekilde hakaret edildiğini söyledi. Kocabay, yaşadıkları nedeni ile bunalıma girdiğini, hastaneye gitmesine dahi izin verilmediğini öne sürdü. Yaşadığı bunalım sonrası geçtiğimiz şubat günü istifa dilekçesini sunduğunu belirten Kocabay, odasına çağıran Tuğgeneral C.’ın bir kez daha ağır hakaretlerde bulunduğunu öne sürdü.

  DERHAL GÖREVDEN ALINSIN
  Kocabay’ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş, müvekkili için 29 Mart günü hazırladığı suç duyurusunu Genelkurmay Başkanlığı’na iletti. Av. Akkuş, öncelikle müvekkilinin görev yerinin değiştirilmesini istedi. Av. Akkuş, Tuğgeneral C.’ın ‘Görevi başındaki memura görevinden dolayı hakatet’, ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama’, ‘Memuriyet Görevini Kötüye Kullanma’ gibi bir dizi suçu işlediğini, derhal görevden alınmasını istedi.
  dgokce@hurriyet.com.tr


   

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı