Gündem Haberleri

  Tuğcu-Arslan buluşması

  Hürriyet Haber
  07.09.2005 - 15:18 | Son Güncelleme:

  Yeni adli yılın açılışında yaptığı konuşması nedeniyle tepkiyle karşılanan Yargıtay Başkanı Osman Arslan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu'nun çay davetine katıldı.  YEMİN TÖRENİNE KATILDILAR

  Adli Yıl Açılış töreninde Yüce Divan tartışması nedeniyle karşı karşıya gelen Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu ile Yargıtay Başkanı Osman Arslan bugün biraraya geldi.  Anayasa Mahkemesi üyeliklerine seçilen Şevket Apalak, Serruh Kaleli ve Osman Alifeyyaz Paksüt için Yüksek Mahkeme’de yemin tören düzenlendi. Törene, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Danıştay Başkanı Ender Çetinkaya, YÖK Başkanı Erdoğan Teziç, Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok katıldı.

  YARGITAY ÜYELERİ DE TÖRENE KATILDI

  Adli Yıl Açılış töreninde Yüce Divan tartışması nedeniyle Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu ile karşı karşıya gelen Yargıtay Birinci Başkanı Osman Arslan törene katıldı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok ve Yargıtay üyeleri de törende yer aldı.

  MUSTAFA BUMİN SEYİRCİ KOLTUĞUNDA

  Anayasa Mahkemesi Başkanlığı görevinden geçtiğimiz mayıs ayında emekli olan Mustafa Bumin de törene katılanlar arasında yer aldı ancak bu kez başkanlık koltuğunda değil, seyirciler arasında oturdu. Yüksek Mahkeme’nin diğer emekli başkan ve üyeleri de törende yerlerini aldı.

  YEMİN TÖRENİ

  Yemin Töreninin açış konuşmasını Başkan Tülay Tuğcu yaptı. Anayasa’yı koruma, doğruluk ve hakkı koruma görevinin yer aldığı andın büyük anlam taşıdığını kaydeden Tuğcu, "Tarih ve Türk Milleti önünde yapılan bu and Anayasa’ya sadakatin de göstergesidir" dedi. Tuğcu, yeni üyelerden, Anayasa’nın Türkiye Cumhuriyeti’nin, toplumun huzuru, milli dayanışma içinde Atatürk ilkelerine bağlılığını düzenleyen 2’nci maddesi ile kutsal din duygularının devlet güçlerine karıştırılmayacağını düzenleyen başlangıç bölümlerini gözönünde tutmalarını istedi. Anayasa Mahkemesi’nin, Anayasa’ya aykırılıkları gözeterek içtenlikle ve özveriyle görevini yürüttüğünü kaydeden Tuğcu, yeni üyelerin de erdemli kişilikleri ile Yüksek Mahkeme’ye güç katacağına inandığını ifade etti.

  111, 112 VE 113’ÜNCÜ ÜYELER

  Şevket Apalak, Serruh Kaleli ve Osman Alifeyyaz Paksüt’ün and içmelerinin ardından, Tuğcu yeni üyelere kisvelerini giydirdi. Mustafa Bumin’in emekliye ayrılmasıyla boşalan Danıştay kadrosundan Yüksek Mahkeme üyeliğine seçilen Şevket Apalak, Anayasa Mahkemesi’nin 111’inci üyesi oldu. Fazıl Sağlam’ın emekliye ayrılmasının ardından avukat kadrosundan boş kalan üyeliğe seçilen Serruh Kaleli, Anayasa Mahkemesi’nin 112’nci, Yüksek Mahkeme’nin diplomat üyesi Osman Paksüt ise 113’üncü üye oldu.

  BAŞBAKAN ERDOĞAN: ÇOK KISA SÜRDÜ

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in hemen ayrıldığı yemin törenini için Başbakan Erdoğan, çıkışta Anayasa Mahkemesi Başkanı Tuğcu’ya, "Çok kısa sürdü. Bu kadar erken bitmesini beklemiyordum" deyince, Tuğcu, Başbakan’ı "çay içmeye" davet etti.

  TUĞCU’DAN ARSLAN’A ÇAY DAVETİ

  Başbakan Erdoğan, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Tuğcu’nun odasında ağırlandı. Burada, adli yıl açılışında karşı karşıya gelen Osman Arslan ve Yargıtay üyeleri de yer aldı. Katılımcılar, yaklaşık 20 dakika süren çay davetinin ardından, Anayasa Mahkemesi’nden ayrıldı.

  TUĞCU MALİ DESTEK İSTEDİ

  Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasındaki ayaküstü grüşmede Tuğcu,  Anayasa Mahkemesi’nin Birlik Mahallesi’ndeki yeni binasının yapımı ile ilgili Erdoğan’a bilgi verdi. Tuğcu, 45 trilyona malolacak binanın yapımına ilişkin olarak Erdoğan’dan mali konularda destek talep etti. Erdoğan da her türlü mali desteğin verileceğini belirtti.

  HAŞİM KILIÇ UĞURLADI

  Yüce Divan konuşması nedeniyle Arslan’ı "sorumsuzlukla" suçlayan Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç, Arslan’ı Yüksek Mahkeme’nin kapısına kadar uğurladı. Arslan, Kılıç’la el sıkışarak, buradan ayrıldı.

  'ÜSLUP BİZİ ÜZDÜ'

  Bu arada Makamında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç, Yargıtay’ın Yüce Divan eleştirilerini değerlendirirken, üslubun kendilerini üzdüğünü ifade etti. Kılıç, Yargıtay Başkanı Osman Arslan’ın Yüce Divan’a yönelik eleştirileriyle ilgili olarak, "Anayasa Mahkemesi’nin ’şok edici ve sarsıcı olsa da’ düşüncelerin özgürce açıklanabileceği yönünde kararları var. Böyle bir anlayışa sahip Anayasa Mahkemesi’nin bu düşüncelerden alınmasının söz konusu değil" dedi. Yüce Divan görevinin Anayasa Mahkemesi’nden alınıp Yargıtay’a verilmesi önerisinin normal karşılandığını anlatan Kılıç, "Ancak sanki bir ay boyunca oturulmuş, özenle Anayasa Mahkemesi’ni hedef alan bir metin hazırlanmış kanısı uyandı bizde. Bu nedenlerle, üslup bizi üzdü" diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı