GeriGündem TÜ'de çarşafa yasak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TÜ'de çarşafa yasak

Trakya Üniversitesi Senatosu, öğrencilerin kılık kıyafetine ilişkin yönergenin 4. maddesini yeniden düzenledi. Senato, ideolojik simge haline gelen türban ve çarşaf gibi kıyafetlerle okula gelinmesini yasakladı.

Trakya Üniversitesi Senatosu, öğrencilerin din, mezhep, ırk, dil, siyasal ve ideolojik eğilimi simgeleyen veya çağrıştıran kıyafetlerle derslere devam edemeyeceklerine karar verdi.

Üniversite Senatosu'nun 25 Mart 1998 tarihinde yaptığı toplantıda öğrenci genel görünüş, giyiniş ve davranış yönergesinin 4. maddesi oy birliğiyle değiştirildi. Daha önce öğrencinin yüzü açık şekilde okula gelebileceği belirtilirken, son değişiklikte daha net ifadeler kullanıldı. Karar şöyle:

‘‘Trakya Üniversitesi'nin bütün öğrencileri, fakülte, enstitü, yüksekokul, konservatuvar, rektörlüğe bağlı tüm birimlere ayrılmış dershane, laboratuvar, klinik, poliklinik, ameliyathane, kitaplıklar, araştırma ve uygulama merkezleri, bürolar, yurtlar, yemekhane, kantin, kafeterya ve koridorlarda, toplantı ve törenlerde çağdaş kıyafetlerle bulunmak zorundadır. Kız ve erkek ayırımı yapılmaksızın bütün öğrenciler anılan bu mekanlarda başları açık, çağdaş kıyafet ve görünümünde bulunmak zorundadır. Herhangi bir din, mezhep, ırk, dil siyaset ve ideloji eğilimi simgeleyen veya çağrıştıran, üniversite öğrenciliği sıfatının gerektirdiği tutum ve davranışa aykırı kıyafet ve görünümde bulunumazlar.’’Yorumları Göster
Yorumları Gizle