Gündem Haberleri

  TÜBİTAK'tan TurkSat'a yanıt

  ANKA
  12.07.2007 - 16:20 | Son Güncelleme:

  Denetim hakkındaki iddialara cevap veren TÜBİTAK, denetleme sisteminin kanunlar çerçevesinde Sayıştay tarafından yapıldığını ve harcamalarda herhangi bir ayrıcalığa sahip olmadıklarını belirtti.

  TÜBİTAK, yaptığı yazılı açıklamada TürkSat Genel Müdürü Osman Dur’un eleştirilerine yanıt verdi. Açıklamada, TÜBİTAK’ın denetleme sisteminin kanunlara uygun bir biçimde gerçekleştirildiği belirtilirken, denetlemenin Sayıştay tarafından yapıldığı kaydedildi. TÜBİTAK’ın harcamalarda ayrıcalığa sahip olmadığının altı çizilen açıklamada, “Dünyanın bir çok ülkesinde hem araştırma hem de fonlama yapan birçok kuruluş mevcut. Rekabet gücü yüksek ülkelerin tamamında TÜBİTAK muadili kuruluşların var olduğu bilinmektedir” denildi.

  DÜNYADA HEM ARAŞTIRMA HEM DE FONLAMA YAPAN KURULUŞLAR VAR

  Açıklamada, TÜBİTAK hem araştırma hem de fonlama yapan kuruluşlara örnek olarak Amerika’daki Ulusal Sağlık Enstitüsünü ve Kanada’daki National Research Counsil’I gösterdi. Açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığında ilgili bakanların, kamu ve özel kuruluşların da üyesi bulunduğu ve sekreteryasını TÜBİTAK’ın yürüttüğü Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nun görevlerinden birisinin de ulusal bilim ve teknoloji oluşturmak olduğunu vurgulandı.

  Açıklamada, Kurulun gerekli ulusal verileri kullanarak teknoloji ve yenilik stratejilerini belirlediğini kaydedilerek, tam bilgi sahibi olunmadan açıklama yapıldığı ifade edildi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı