Gündem Haberleri

  TÜBİTAK'tan 'Mars dedikodularına' yalanlama

  Mehmet ÇINAR/ANTALYA, (DHA)
  06.08.2009 - 16:28 | Son Güncelleme:

  ANTALYA'da bulunan TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi, 27 Ağustos gecesi Mars'ın dolunay kadar büyük olacağı ve Dünya'nın etrafında sanki iki Ay varmış gibi görüneceği yönündeki haberleri yalanladı.

  Mars gezegeninin 27 Ağustos gecesi, 30 dakika boyunca Dünya'dan 34,65 milyon mil uzaklıkta olmasına rağmen dolunay kadar büyük olacağı, Dünya etrafında sanki iki Ay varmış gibi çıplak gözle görünebileceği, gökyüzünün en parlak gezegeni olacağı ve bu olayın bir daha ancak 2287 yıl sonra gerçekleşeceği yönünde internet ortamında elektronik mektup yoluyla yayılan haberlerin doğru olmadığı bildirildi.

  Antalya'da bulunan TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi, internette dolaşan eloktronik mektupta anlatılanların gerçeği yansıtmadığı açıkladı. Mars gezegeninin Ağustos'tan itibaren gökyüzünün en parlak cismi olacağı yönündeki iddiaların da yalanlandığı açıklamada, parlaklık olarak mukayese bile edilemeyeceği, o tarihlerde Mars ile eşzamanlı olarak gökyüzünde yer almayacak olan Ay'ın, Ağustos sonunda akşamları batı ufkunda kısa süreyle gözlenebileceği kaydedildi.

  Mars'tan çok daha parlak olarak Venüs gezegeninin olacağını dile getiren TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi yetkilileri, “Venüs Mars'tan 175 kez daha parlak olacak. Sabaha karşı doğacak olan Ay ise akşam saatlerinde batmış olacak ve Mars'tan 8 bin 300 kere daha parlak olacak” açıklamasını yaptı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı