GeriGündem TÜBİTAK'tan ikinci uydu yolda
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TÜBİTAK'tan ikinci uydu yolda

TÜBİTAK, teknoloji transferiyle ürettiği ilk Türk uydusu olan BİLSAT’ın ardından "RASAT" adı verilen ikinci mini uydunun yapımına başlıyor. TÜBİTAK, Hazine'den uydu yapımı için 41.5 milyon YTL’lik teşvik aldı.

Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilgi Teknolojileri ve Elektronik Araştırma Enstitüsü’ne küçük bir uydu yapımına yönelik yatırımı için teşvik verildi. Ocak ayında verilen teşviğin toplam tutarı 41 milyon 503.4 bin YTL olarak belirlendi. Bu yatırım için TÜBİTAK’a yüzde 100 gümrük vergisi muafiyeti ve KDV istisnası sağlandı.

Yatırım kapsamında 17 milyon 586 bin dolarlık ithalat yapılacak. Bu yatırım için 50 kişilik istihdam yaratılması öngörülüyor.

UYDUYLA YILDA 1000 GÖRÜNTÜ SAĞLANACAK

TÜBİTAK, "RASAT" adı verilen ikinci mini uydusuyla yılda 1000 görüntü sağlamayı hedefliyor. Uydunun yüzde 80’inin yerli üretim olacağı belirtiliyor.

RASAT’ın Türkiye’nin ilk mini uydusu olan BİLSAT’tan daha yetenekli olacağı ifade ediliyor. BİLSAT’ın 12 metre ve 26 metre çözünürlükte dört bantlı kameralar taşıdığı, buna karşılık yeni uydunun 5-8 metre çözünürlükte görüntü toplayabilme yeteneğine sahip olacağı bildiriliyor. Yeni uydunun 2007 yılında uzaya gönderilmesi planlanıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle