Gündem Haberleri

  TÜBİTAK ödülleri sahiplerini buldu

  Hürriyet Haber
  15.11.2001 - 01:56 | Son Güncelleme:

  TÜBİTAK 2001 Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülleri dün Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli tarafından törenle sahiplerine verildi.

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, törende yaptığı konuşmada Türkiye'nin bilimsel çalışmalara ve araştırmalara yeterli kaynağı ayırmasıyla çağdaşlaşma çabalarının hız kazanacağını söyledi. Sezer, bilimsel bilginin üretilmesine yönelik yatırımların kesintiye uğraması ya da ödeneğin kısılmasının uzun erimde topluma büyük zararlar getireceğini vurguladı.

  Devlet Bahçeli de ‘‘Bilim ve teknoloji sadece yeterli kaynağımız olunca eğileceğimiz bir faaliyet, her krizde ilk planda kısıntıya gideceğimiz bir kalem değil. Bu bağlamdaki yaklaşım yanlışları, esasen ekonomik krizlerin en önemli nedenlerinden biridir’’ diye konuştu.

  Sezer, TÜBİTAK'ın 2001 yılı bilim ödülünü kazanan profesörler Akif Baha Balantekin, Ataç İmamoğlu, İlhan Aksay, İhsan Çalış ve Feridun Cahit Tanyel'e plaket ve ödüllerini verdi. Bahçeli de teşvik ödülünü kazanan doçentler Mahinur Akkaya, Nejat Bulut, Ömer Dağ, Mustafa Korkmaz, Mustafa Soylak, Erdin Bozkurt, Aydın Doğan, Pemra Doruker, Nuray Işık Kabdaşlı, Tuncay Demiryürek, Ayşegül Üner ile profesörler Güliz Onat'a ödüllerini verdi. Bahçeli, TÜBİTAK ve Almanya Atatürkçü Düşünce Derneği'nce bu yıl ilk kez düzenlenen Türkiye Tıp Araştırma Ödülü'nü kazanan GATA Öğretim Üyesi Tabip Albay Doç. Dr. Metin Özata'ya da ödülünü verdi. Sezer ve Bahçeli, ödül alan bilim insanlarıyla anı fotoğrafı çektirdi.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı