Gündem Haberleri

  TÜBA, rektöre karşı özenli olmaya çağırdı

  ANKA
  24.10.2005 - 16:39 | Son Güncelleme:

  Türkiye Bilimler Akademisi Konseyi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Yücel Aşkın’a karşı "gereksiz ve onur kırıcı" davranışlara başvurulduğunu belirterek, "Tüm makamları, çağdaş, demokratik ve insan haklarına saygılı her toplumda olması gerektiği gibi, bilim ve eğitim kurumlarına ve insanlarına saygılı ve özenli olmaya çağırıyoruz" açıklaması yaptı.

  Türkiye Bilimler Akademisi Konseyi, Yücel Aşkın’ın tutuklanması konusunda yaptığı açıklamada, Aşkın’a "gereksiz ve onur kırıcı" davranışlara başvurulduğu izlenimi edindikleri vurgulandı. TÜBA Konseyi’nin açıklaması şöyle:
  "Bu tür gelişmeler, Türkiye’nin yeni bin yılda bilim ve bilgi toplumu olma özlem ve iddiası sürerken bilime, bilim insanlarına ve bilim kurumlarına olan güveni sarsmakta, adalet duygularını zedelemekte ve ülkenin bilim ve teknoloji toplumu olma hedefini olumsuz etkilemektedir. Ülkemizin en büyük zenginliği, eğitim çağındaki genç nüfusu ve bu nüfusu özveriyle eğiten kurumlardır. TÜBA, Tüm makamları, çağdaş, demokratik ve insan haklarına saygılı her toplumda olması gerektiği gibi, bilim ve eğitim kurumlarına ve insanlarına saygılı ve özenli olmaya çağırmaktadır."
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı