Gündem Haberleri

  Tualdeki halk efsaneleri

  Hürriyet Haber
  03.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Balkan Naci İslimyeli, bilgisayardan yararlandığı tablolarından birinde kendi kendisiyle 'cenk ediyor.'

  Çağdaş Türk resminin temsilcilerinden Balkan Naci İslimyeli, son dönem yapıtlarını 4 Mart'tan itibaren Atatürk Kültür Merkezi Sanat Galerisi'nde sergiliyor. Sanatçının, geleneksel halk efsanelerine kişisel bir yorum getirdiği yapıtlarından oluşan bu sergisinin başlığı Suret.

  Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, Dimage ve Kodak firmalarının katkılarıyla düzenlenen sergi, 4 Nisan tarihine kadar sürecek.

  İslimyeli, sergide yeralan 1998 tarihli yapıtlarında ‘‘büyük aşkların olduğu kadar büyük yasakların da alanı olan insan suretlerini’’ yansıtıyor. ‘‘Yüz en büyük çekim alanıdır’’ diyor sanatçı. ‘‘Aynı zamanda da büyük bir ret alanı. Bir taraftan surete aşık olmak, yüz sürmek üzerine, bir taraftan da sureti gizlemek üzerine kurulmuş bir dünya bu. Suret'ler üzerindeki giz perdesini kaldırdığımız zaman gizli bir kulluk bilinciyle karşılaşıyoruz. Diğer bir deyişle sanatsal anlamda son derece etkileyici olan çelişkilerle yüzleşiyoruz.’’

  Balkan Naci İslimyeli, taş baskı kitapların, yazı-resim levhalarının büyülü dünyasında bir yolculuğa çıkarıyor sanatseverleri. Hicaz Demiryolu, Ah Minel Aşk, Şahmeran gibi halk öykülerinden doğan geleneksel resimlerin içerdiği efsanelere, kişisel bir yorum getiriyor. Efsaneler dünyasını bir ‘masalcı’ gibi tualine yansıtıyor.

  Tual üzerine karışık teknikle gerçekleştirdiği tablolarında bilgisayarın sunduğu teknik olanaklardan da yararlanmış İslimyeli.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı