Gündem Haberleri

  Tual’deki saplantılı serüven

  Hürriyet Haber
  05.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Resimle ilişkisini saplantılı bir serüven olarak yorumlayan Fatma Tülin Öztürk son sergisinde 8 yıllık çalışmalarından bir kesit sunuyor.

  Ressam Fatma Tülin'in şimdiye kadar sergilemediği çalışmaları bugünden itibaren Atatürk Kültür Merkezi Sergi Salonu'nda sergileniyor. Sanatçının 1990 ile 1998 arasındaki sekiz yıllık dönemde gerçekleştirdiği tablolardan oluşan bu sergi, 2 Nisan tarihine kadar devam edecek.

  ‘‘Benim resimle ilişkim saplantılı bir serüven’’ diyen Fatma Tülin'in ilk dönem yapıtlarında organik formlar ağırlıklı. 1980'li yılların ilk yarısından itibaren de insan gövdesiyle ilgilenmeye başlamış sanatçı. Bu tarihten sonra insan gövdesi Fatma Tülin'in resminin odağını oluşturmuş. Bunun nedenini insan gövdesinin değişken bir form oluşuna bağlıyor Fatma Tülin. ‘‘Beni en çok cezbeden de bu’’ diyor ve ekliyor: ‘‘İnsan gövdesi hareketli ve değişken. Bu açıdan resim için çok zengin bir malzeme bence.’’

  Sergi, nedeniyle Urart Sanat Galerisi tarafından Fatma Tülin'in sanat anlayışını konu alan kapsamlı bir kitap hazırlanıyor. Tasarımını Hakkı Mısırlıoğlu'un yaptığı kitabın metinleri Mehmet Ergüven ve Orhan Koçak'ın imzasını taşıyor.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı