Gündem Haberleri

  TTK: "İlk göçük açıldı"

  A.A
  27.05.2010 - 11:35 | Son Güncelleme:

  Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürü Burhan İnan, Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağında meydana gelen grizu patlamasıyla ilgili olarak, “ Büyük taşların olduğu ilk göçüğün açıldığını, kömür göçüğünü de kısa zamanda geçeceklerini düşündüklerini” söyledi.

  İnan, yaptığı açıklamada, madende ulaşılamayan işçiler Engin Düzcük ve Dursun Kartal'ın aranması kapsamında göçük açma çalışmalarına devam ettiklerini, hızlı şekilde ilerlediklerini belirtti.

  Maden ocağına inerek çalışmaları yerinde takip edeceğini anlatan İnan, şunları kaydetti:
  “Birinci göçükten sonra diğerini kaldırmanın daha kolay olacağını tahmin ediyoruz. Büyük taşların olduğu ilk göçük açıldı, kömür göçüğünü de kısa zamanda geçeceğimizi düşünüyoruz. İkinci göçük alanında taşlar yok, ancak tahkimatta kullanılan demir bağlar devrilmiş, tavanda boşluk var. Oranın tahkimatını yeniliyoruz. Kömür göçüğünün arkasındaki demir bağlar ile tavan boşluklarını dolduran ağaç malzeme de tamamen yerde. Orada risk söz konusu, demir bağları kaldırarak çalışmalara devam edeceğiz. Bu işi yapmak için de hidrolik yükleyici makinemizi oraya indirdik. O makine bize çok büyük kolaylık sağlayacaktır.”
  Göçüğü her iki yönünden de gördüklerini fakat uzunluğunun ne kadar olduğu konusunda bir şey söylemenin zor olduğuna dikkat çeken İnan, “Göçük açıldığı zaman kapsadığı alan belli olacak. İlk göçükte önümüzde çok büyük blok taşlar vardı. Onun için bizi zorladı. Kömür göçüğünü daha rahat geçeceğiz” diye konuştu.

  İnan, en iyi ekiplerini göçük açma çalışmasına verdiklerini, 4 vardiya halinde çalışmaların devam ettiğini belirti.

  İŞÇİLERİN CENAZESİ

  Ocakta ulaşılamayan 2 işçiyle ilgili göçük açma çalışmaları sırasında karşılaşılan herhangi bir iz olmadığına işaret eden İnan, şöyle konuştu:
  “En azından bir koku olması beklenirdi. O da güçlü bir şekilde gelmiyor. Bütün göçüğü açmadan bir şey söylemek zor. Ulaşılmaya çalışılan işçilerin göçük altında mı oldukları ya da kuyuya mı düştükleri, çalışmalar tamamlandıktan sonra belli olacak.

  Patlamanın meydana geldiği 540 kodu çok tahrip olmuş vaziyette. Özellikle kuyu girişi ve köprüler hasarlı. Oradan şu haliyle kafes indirmemiz mümkün değil. Su tahliyesinde kullanılan tulumbamız da patlamanın etkisiyle bozuldu. Yeni tulumbamız bugün yarın gelecek, kuyunun suyunu boşaltmamız lazım. En azından kurtarma kafesini yeniden ele alıp, çalışır hale getirmemiz ve 540 kodundan aşağıya geçebilecek şekilde temizlik yapmamız gerekir.”

  KUYUNUN ONARIMI

  İnan, patlamada hasar gören yeni servis kuyusunun Çinli firma tarafından yapıldığını hatırlatarak, şöyle dedi:
  “İlgili firmadan gelip tespitte bulundular. Paket halinde bize teklif sunacaklar. Kuyunun mevcut sistemi yeni baştan onarılacak. İşçiler kuyudaysa, bu çalışmalardan sonra onları alabileceğiz.

  Kuyu 735 metre derinliğe kadar açık. 720'de kuyuyu tamamen kapatan ızgaramız var. Onun üzerinde de tulumbamız bulunuyor. İşçilerimiz, göçük altında kalmayıp eğer kuyuya düşmüşlerse muhtemelen 720 metre derilikteki ızgaranın üzerindedirler. En son kuyuya indirdiğimiz kamera görüntülerine göre su 700'ler seviyesine yükselmişti. Izgara, 20 metre daha aşağıda kaldı.”

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı