Gündem Haberleri

  TTB: Zorla müdahale yapmadık, yapmayız

  Hürriyet Haber
  22.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri Eriş Bilaloğlu, açlık grevi ve ölüm orucunu sürdüren tutuklu ve hükümlülere hekimlerin meslek etik kurallarına uygun olarak tıbbi müdahale yapmaya devam edeceklerini belirterek, ancak bugüne kadar 'zor'la müdahalede bulunmadıklarını ve bulunmayacaklarını söyledi.

  TTB Merkez Heyeti üyeleri, açlık grevlerindekilere doktor müdahalesi yapılıp yapılmamasına ilişkin son günlerdeki tartışmalar ile ilgili olarak basın toplantısı düzenlediler.

  Bilaloğlu, son günlerdeki tartışmaların bir hekimlik uygulaması tartışmasına dönüştürüldüğünü ifade ederek, açıklama yapma gereği duyduklarını kaydetti.

  ''Sağlığa ve yaşama zarar veren her bir eylemin hekimlik değerlerinin temel çıkış noktasına ters olduğunu ve hekimlerce kabul edilemeyeceğini'' ifade eden Bilaloğlu, TTB'nin son açlık grevleri ve ölüm oruçları sürecinde meslek uygulamasını kurumsal olarak yerine getiren tek kurum olduğunu söyledi. Bilaloğlu, şöyle konuştu:

  'Sorumluluğu hekime atan, neyi gizliyor?'

  ''Her kim bu süreçle ilgili dün, bugün ve yarın ortaya çıkmış ve çıkacak ölümlerde sorumluluğun hekimlere ait olduğunu söylüyor ya da ima ediyorsa neyi gizlemeye çalıştığını düşünmek gerekir. Çünkü tıbbi müdahale dün olduğu gibi bugün de hekimler tarafından hekimlik meslek etik ilkelerine uygun olarak yapılmaktadır ve yapılacaktır. Dolayısıyla ortaya çıkan ve çıkacak ölümlerin sorumluluğu hekimlere, onların örgütü TTB'ne asla ait değildir. Ama buna rağmen TTB ve hekimler her bir ölümün acısını yüreklerinde hissetmekte ve süreçte yaşamın ölüme galip gelememesine dayanamamaktadırlar.

  Hekimler meslek etik kurullarına uygun tıbbi müdahaleyi yapmaya devam edeceklerdir. Ancak, eğer beklenen ne tıp fakültesi eğitimleri sırasında, ne sonrasında ne de yıllardır yürütülen tartışmalarda görmedikleri, öğrenmedikleri ve kabul etmeyecekleri 'zor' kavramını içeren bir müdahale ise böyle bir işlemi doğaları gereği benimsemeyeceklerdir. Yapacaklar bulunabilir, görev verilebilir. Bunlar da hem tarihe hem TTB kayıtlarına geçer.''

  'Ölüm orucu klinik bulgularla sabit'

  Bilaloğlu, ''Tutuklu ve hükümlülerin ölüm orucu ve açlık grevi yapmadıklarına dair iddialara ilişkin'' soru üzerine, ''135 kişinin muayenesine bir aşamadan sonra dahil olduk. Bunların açlık grevi ve ölüm orucu ile ilgili klinik bulguları verdiğini gösteren bilgilerimiz var. Bu kişiler üzerinde söz söyleyen varsa, ilgili hekimler açıklama yapacak'' diye konuştu.

  Bir gazetecinin, ''hekimlerin, tabip odası yöneticilerinin yasadışı örgütlerle ilişkide olduğunu ima edenler var. Sağlık Bakanı Osman Durmuş, Ankara Tabip Odası Başkanı'nı bir eylemde gözaltından kurtardığını söylüyor '' sözleri üzerine de Bilaloğlu, ''Yasadışı örgütlerle ilişkisi olan birini bakan çıkartabilir mi? Öyle birşey yaptıysa, bakan hakkında suç duyurusunda bulunulmalı'' dedi.

  TTB ikinci Başkanı Metin Bakkalcı da bugüne kadar hekimlerin tıp meslek ilkeleri ışığında görevlerini yaptıklarını ve bundan sonra da yapacaklarını belirtti.

  Müdahale etmeyen hekime soruşturma açılacak
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı