Gündem Haberleri

  TTB:Demokrasini utancını yaşatanlardan hesap soracağız

  A.A
  03.05.2008 - 10:58 | Son Güncelleme:

  Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi tarafından, TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy'un gözaltına alınmasıyla ilgili yapılan açıklamada, “Ülkemizin en önemli meslek/demokratik kitle örgütlerinden olan TTB'nin Başkanına yönelik bu muameleyi kabul etmediğimizi, bizlere bu demokrasi utancını yaşatanlardan sorulacak bir hesabımızın olduğunun bilinmesini isteriz” denildi.

  Açıklamada, Gürsoy'un, bu sabah saat 05.00'de Ankara Tabip Odası (ATO) Genel Kurulu'na katılmak üzere geldiği Ankara'da kalmakta olduğu otelde gözaltına alındığı belirtildi.

  Gürsoy hakkındaki gıyabi tutuklama kararının, 2004 yılında Basın Kanunu'na muhalefetten açılan bir davada 4 yıldır ikamet etmekte olduğu İstanbul'da bulunamaması üzerine ifadesi alınmak üzere Beyoğlu Cumhuriyet Savcılığınca çıkartıldığı kaydedilen açıklamada, Gürsoy'un ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılacağı bilgisinin verildiği belirtildi.

  Adalet Bakanı, İçişleri Bakanı ve Sağlık Bakanı başta olmak üzere yetkililerle temasa geçilerek, “demokrasi ayıbı olan bu durumun bir an önce düzeltilmesi” yolunda görüşmelere başlandığı ifade edilen açıklamada, şöyle denildi: “Ayrıca 1 Mayıs günü İstanbul Şişli Etfal Hastanesinde emniyet kuvvetlerinin hastaların da bulunduğu ortamda gaz bombası kullanması üzerine İstanbul Valisi ve Emniyet Müdürü hakkında 2 Mayıs 2008 günü yapmış olduğumuz suç duyurusunu takiben böyle bir olayın yaşanmış olmasını anlamlı bulduğumuzu belirtiriz. Ülkemizin en önemli meslek/demokratik kitle örgütlerinden olan TTB'nin Başkanı'na yönelik bu muameleyi kabul etmediğimizi, bizlere bu demokrasi utancını yaşatanlardan sorulacak bir hesabımızın olduğunun bilinmesini isteriz.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı