Gündem Haberleri

  Tsunami bölgesine Türk askeri

  Hürriyet Haber
  02.02.2005 - 01:27 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan, deprem ve tsunami felaketinin vurduğu Güney Asya’da güvenliği ve yardım koordinasyonunu sağlamak amacıyla Türk askeri göndermeye hazırlanıyor.

  Erdoğan, ‘Amerikalılar gönderiyor’ diyerek, gündeme getirdiği bu sürpriz planından partisinin önceki akşam yapılan MYK toplantısında söz etti. Hürriyet’in edindiği bilgiye göre, Erdoğan MYK üyelerine cumartesi günü çıkacağı Güney Asya ülkeleri turuna ilişkin bilgi verirken, bölgedeki güvenlik ve yardım koordinasyonunun etkin bir biçimde sağlanması konularındaki zaafiyete işaret etti.

  Yardımlar kadar bunların güvenli ve etkin bir biçimde dağıtımının da önemli olduğuna dikkat çeken Erdoğan, ‘Amerikalılar bu amaçla bölgeye asker gönderiyor’ diyerek, bölgeye Türk askerinin de gönderilebileceğini söyledi.

  Erdoğan, özellikle Endonezya’nın deprem ve tsunamide büyük hasar gören Müslüman nüfusun yaşadığı Açe bölgesi için düşündüğü asker gönderme düşüncesini cumartesi günü çıkacağı Güney Asya seyahati öncesinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ile görüşmeyi planlıyor. Erdoğan’ın, Özkök’le görüşmesinin sonucuna göre, bu konuyu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile de görüşüp fikrini alacağı belirtiliyor.

  Sezer ve Özkök’ün de Erdoğan’ın bu planına destek vermeleri halinde yurt dışına asker gönderilebilmesi için bu konuda hazırlanacak tezkere, Meclis’ten geçirilecek.

  1 ay sonra yeni video görüntüleri


  GÜNEY Asya kıyametinin üzerinden bir ayı aşkın süre geçti. 26 Aralık 2004 günü yaşanan tsunaminin yeni görüntüleri ortaya çıktı. Endonezya’nın Banda Aceh kentinde dev dalganın yıkımından canını kurtarmaya çalışan çaresiz insanların görüntüleri Reuters televizyonu tarafından yayınlandı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı