Gündem Haberleri

  TSK'dan Arınç haberlerine cevap

  ANKARA / DHA
  03.02.2011 - 17:07 | Son Güncelleme:

  Genelkurmay Başkanlığı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a yönelik suikast iddiasıyla ilgili olarak açıklama yaptı. Açıklamada ''Devlet sırrı olduğu gerekçesiyle belge gönderilmemesi söz konusu değil. Belgeler Nisan 2010'da gönderildi. Savcılıktan yeni belge talebi gelmedi'' denildi.

  Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a suikast iddialarıyla ilgili olarak, savcılık tarafından Genelkurmay Başkanlığı’na ve Milli Savunma Bakanlığı’na bugüne kadar yazılan 200’ün üzerindeki yazıya devlet sırrı kapsamında olduğu öne sürülerek cevap verilmediği şeklindeki haberlerle ilgili olarak şu açıklama yapıldı: 

   

  ''Anılan soruşturmanın ilk başladığı arama dönemindeki süreçte ilgili Cumhuriyet Başsavcılığınca, Genelkurmay Başkanlığı’na ve/veya bağlı Komutanlıklara gönderilen yazılar, ilgili personelin hazır bulundurulmasına, gözaltı sürelerinin uzatılmasına, arama işlemlerine ve kararların tebliğine ilişkin yazışmalardan ibaret olup, gerekleri anında yerine getirilmiştir.

   

  Sonraki dönemde ise Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Kara Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcılığı’na ve Genelkurmay Başkanlığı’na yönelik 23 Şubat 2010 tarihli yazıları ile iddialar kapsamında ismi geçen bir personel hakkında bilgi istenilmiş, 26 Şubat 2010 ve 04 Mart 2010 tarihlerinde bu yazılara cevap verilmiştir.

   

  Bunların dışında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Özel Kuvvetler Komutanlığı’na yönelik, 01 Nisan 2010 ve 05 Nisan 2010 tarihli (iki ayrı yazı) yazıları ile soruşturmayla ilgili olarak bir personelin tanık sıfatıyla hazır bulundurulması, ayrıca bazı hususlarda bilgi verilmesi ve bir kısım belgelerin onaylı suretlerinin gönderilmesi istenilmiştir. Bu yazılara da sırasıyla, 01 Nisan 2010, 06 Nisan 2010 ve 12 Nisan 2010 tarihlerinde cevap verilmiş, bu kapsamda istenen bilgi ve belgeler gönderilmiştir.

   

  Yukarıda belirtilen tarihten sonra, bu soruşturmayla ilgili olarak, Genelkurmay Başkanlığı’na veya bağlı Komutanlıklara ulaşan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na ait hiçbir talimat, yazı ya da istem bulunmadığı gibi, istenen herhangi bir bilgi ya da belgenin devlet sırrı kapsamında olduğu gerekçesiyle gönderilmemesi durumu da söz konusu değildir.''

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı