Gündem Haberleri

  TSK'da yolsuzluk davasına devam edildi

  AA
  17.10.2005 - 13:09 | Son Güncelleme:

  Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) 1998-2001 yılları arasında yurtdışından aldığı askeri malzeme ve mühimmatların nakliyesine ilişkin ihale ve protokollerde yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla açılan davaya devam edildi.

  Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü duruşmasına, eski Deniz Nakliyat A.Ş Genel Müdürü Nevzat Bilican'ın da aralarında bulunduğu 11 sanık ile sanıkların avukatları katıldılar.

  Duruşmada savunma yapan emekli Milli Savunma Bakanlığı Dış Tedarik Dairesi Tıbbi Malzeme Şube Müdürü Fatma Çaycı, askeri mühimmat nakliyesi için ihale ya da protokol hazırlama görev ve yetkisi bulunmadığını ifade etti. Yurtdışından alınan tıbbi malzemenin zarar görmeden ve zamanında Türkiye'ye getirilmesiyle görevli olduklarını anlatan Çaycı, beraatini talep etti.

  Milli Savunma Bakanlığı Dış Tedarik Dairesi Plan ve Yönetim Şube Müdürlüğü'nden emekli albay Tahir Öztürk de savunmasında suçlamaları reddetti. Askeri malzemelerin yurtdışından zamanında taşınmasının çok önemli olduğunu belirten Öztürk, silahların konteynır içinde beklemesi halinde tehlike arzettiğini söyledi.

  MKE Kırıkkale tesislerindeki patlamadan sonra, yurtdışından hafif silahlar da dahil çok yoğun nakliyat gerçekleştirildiğini anlatan Öztürk, aksama yaşanmaması için Deniz Nakliyat ile protokol yapıldığını ifade etti. Öztürk, taşıma bedellerinin Dış Tedarik Şube Müdürlüğü'ndeki belirlenmiş tarifeye göre ödendiğini savundu.

  Duruşma, diğer sanıkların savunmalarına devam edilmesi için cuma gününe ertelendi.

  İddianamede, ABD, İspanya, İngiltere, Fransa gibi ülkelerden alınan askeri mühimmat, malzeme ve eşyaların, Türkiye'ye deniz yolu ile getirilmesine ilişkin ihale ve işlemlerde, 'görevi ihmal, görevi kötüye kullanma ve bu suçlara iştirak etmekten”, dönemin MSB Dış Tedarik Dairesi Başkanlığı görevlileri ile DB Deniz Nakliyat T.A.Ş ve ALKO A.Ş yetkilerinin aralarında bulunduğu 14 kişi hakkında, 3 ay ile 3 yıl arasında değişen hapis cezaları isteniyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı