Gündem Haberleri

  TSK Üstün Hizmet Ödülü artırıldı

  A.A
  15.10.2008 - 10:18 | Son Güncelleme:

  Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Ödül Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle, olağanüstü gayret ve çalışmaları sonucu bulundukları kıta, karargah ve askeri kurumlarda emsallerine nispetle üstün başarı sağlayanlara kıdemli albay aylığının 5 katı tutarında üstün hizmet ödülü verilecek.

  TSK Ödül Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

  Yönetmeliğin “Üstün Hizmet Ödülü” başlıklı 7. maddesiyle daha önce “kıdemli albay aylığının yarısı” tutarında olan üstün hizmet ödülü arttırıldı.

  Buna göre, olağanüstü gayret ve çalışmaları sonucu eğitim, atış, spor, bakım ve benzeri idari ve lojistik hizmetlerde, ayrıca üstün cesaret ve feragat nakdi ödülü kapsamına girmeyen iç güvenlik ve terörle mücadele hizmetleri ile adli ve mülki görevlerde, bulundukları kıta, karargah ve askeri kurumlarda emsallerine nispetle üstün başarı sağlayanlara, genelkurmay başkanı, milli savunma bakanı ve içişleri bakanının onayı ile kıdemli albay aylığının beş katı tutarında üstün hizmet ödülü verilecek.

  Kuvvet komutanları, jandarma genel komutanı, sahil güvenlik komutanı ve genelkurmay başkanlığına doğrudan bağlı personel için ödül, genelkurmay ikinci başkanının onayı ile kıdemli albay aylığının bir katından, üç katına kadar olacak.

  Orgeneral/oramiralden, tuğgeneral ve tuğamiral seviyesine kadar olan kıta komutanları ile kurum ve karargah amirlerinin onayı ile kıdemli albay aylığının, orgeneral/oramiraller tarafından bir katından iki buçuk katına kadar, korgeneral/koramiraller tarafından bir katından iki katına kadar, tümgeneral/tümamiraller tarafından bir katından bir buçuk katına kadar, tuğgeneral/tuğamiraller tarafından da bir katı tutarında üstün hizmet ödülü verilebilecek.

  Üstün hizmet ödülünün verilmesinde, mevcut uygulamalar esas alınacak.

  Aynı yönetmeliğin 8. maddesinde yapılan değişiklikle de “yeni buluşlar yapan veya mevcut usullerde yenilikler meydana getirenler ile mesleğine ait eser yazan veya tercüme yapanlara” verilen “fikri gayret ödülü” de kıdemli albay aylığının yarısından, kıdemli albay aylığının 5 katına kadar artırıldı.

  Buna göre, genelkurmay başkanı, milli savunma bakanı ve içişleri bakanı onayı ile kıdemli albay aylığının beş katı tutarında, kuvvet komutanları, jandarma genel komutanı, sahil güvenlik komutanı ve Genelkurmay Başkanlığına doğrudan bağlı personel için genelkurmay ikinci başkanının onayı ile kıdemli albay aylığının bir katından, üç katı tutarına kadar “fikri gayret ödülü” verilecek.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı