Gündem Haberleri

  TSK, krizde özel kurumlardan da yararlanacak

  Hürriyet Haber
  07.07.2001 - 12:15 | Son Güncelleme:

  Türk Silahlı Kuvvetleri, gerginlik ve kriz dönemlerinde özel kurum ve kuruluşlardan yararlanabilecek.

  Türk Silahlı Kuvvetleri'ne gerginlik vekriz dönemlerinde özel kurum ve kuruluşlardan da yararlanmasına olanak tanıyan Milli Müdafaa Mükellefiyeti Kanunu'nun Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.


  Yasa, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne, seferberlik ve savaş hali yanında seferberlik ve savaş halinin ilan edilmediği, ancak savaşı gerektirebilecek bir durumun meydana geldiği gerginlik ve kriz dönemlerinde de özel kurum ve kuruluşların olanaklarının tamamından yararlanma olanağı sağlıyor.


  Yapılan değişiklikle ayrıca, değirmenler, fırınlar, fabrikalar, sanayi kurumları, inşaat ve tamirde kullanılabilecek araçlar, aletler,kılavuzlar, işçiler, yaralı ve hasta askerlere bakılabilecek binalar ve evler, ilaçlar, tıbbi araç ve gereçler, yatak takımı ve konaklamada kullanılacak eşyalara da ''Milli savunma mükellefiyeti'' getirildi.

  Öte yandan Gülhane Askeri ve Tıp Akademisi Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'da Resmi Gazete'de yayınlandı. Yasayla Genelkurmay Başkanlığı'na, 200 yataklı Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi'ne yüzde 5'ten daha fazla oranda sivil hasta kabul etmesine olanak tanındı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı