GeriGündem TSK: Çömelme askeri gereklilikti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  253
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TSK: Çömelme askeri gereklilikti

TSK: Çömelme askeri gereklilikti
refid:15135058 ilişkili resim dosyası

Genelkurmay'ın, basın bilgilendirme toplantısında Başbakan Erdoğan ve Orgeneral Başbuğ'un tartışmalara neden olan çömelme fotoğraflarıyla ilgili açıklama yapıldı.

İŞTE TARTIŞMAYA YOL AÇAN FOTOĞRAFLAR

MECLİS'TE ÇÖMELME TARTIŞMASI

BAŞBAKAN VE BAŞBUĞ MEVZİLERİ BÖYLE GEZDİ / WEB TV

"ÇÖMELME ASKERİ GEREKLİLİKTİ, KESKİN NİŞANCI OLABİLİRDİ"

Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler, “Gediktepe'yi ziyaret esnasında Başbakan ve komutanların, mevzilerde çömelme fotoğrafı” konusundaki soru üzerine, “Orası düzenli bir cephe mevzi değil, Türkiye-Irak sınır hattının tam üzerindedir. Sıfır hattıdır. Güneyi Irak'ın kuzeyidir, güneydeki arazi daha hakim bir arazidir. Her zaman bir kaç teröristin veya keskin nişancıların civarda bulunması mümkündür. Mevzilerde iken Türkiye Cumhuriyeti Başbakanını ve komutanlarını tehdide açık bir şekilde ayakta tutmak doğru bir hareket tarzı olmazdı. Kısacası bu askeri bir gerekliliktir” dedi.

ABD İLE İSTİHBARAT SÜRÜYOR

Genelkurmay Başkanlığı Karargahında yapılan basın bilgilendirme toplantısında terörle mücadele konusunda açıklamalarda bulunan Tümgeneral Kır, ABD ile istihbarat paylaşımı hakkında da bilgi verdi.

Türkiye ve ABD'nin terör örgütü PKK'yı ortak düşman ilan ettiğini anımsatan Tümgeneral Kır, iki ülke arasında 2007 yılının Kasım ayında başlayan istihbarat paylaşımının sağlıklı şekilde sürdürüldüğünü söyledi.

İstihbarat paylaşımında, esas istihbarat vasıtası olarak insansız hava aracı “Predatör”ün kullanıldığını ifade eden Tümgeneral Kır, “Predatör, belirlenen uçuş planlamasına göre Türk personelin kontrolünde kullanılmakta ve günde ortalama 15-16 saat görev yapmaktadır” dedi.

“Predatör”lerin, gözetleme yaparken 130 metre genişliğinde 130 metre uzunluğunda bir alanın görüldüğünü, bir seviye yaklaştırma yapıldığında ise bu uzunlukların 60 metre olduğunu anlatan Tümgeneral Kır, “Predatör'den alınan görüntüler, tarafımızdan gerçek zamanlı olarak izlenmekte, analiz edilmekte, değerlendirilmekte ve gerekli operasyonel faaliyetler icra edilmektedir” diye konuştu.

Tümgeneral Kır, özellikle hava koşulları nedeniyle “Predatör”lerin bazen kısıtlamalara uğradığına da dikkati çekti

Yorumları Göster
Yorumları Gizle