Gündem Haberleri

  TSK: 17 günde 124 terörist firar etti

  A.A
  31.10.2008 - 11:37 | Son Güncelleme:

  Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, 2-19 Ekim 2008 tarihleri arasında icra edilen sınır ötesi hava harekatı ve ateş destek vasıtalarıyla yapılan etkili atışlarla, Irak'ın kuzeyindeki bölücü terör örgütü mensuplarının önemli ölçüde zayiat verdiği ve bu zayiatlarla bağlantılı 124 örgüt mensubunun firar ettiği bilgilerinin alındığını açıkladı.

  Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndaki haftalık basın bilgilendirme toplantısında konuşan Tuğgeneral Gürak, 4 Kasım 2008 tarihinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Terörle Mücadele Yüksek Kuruluna katılan 6 bakana, Dağ ve Komando Okulu ve İç Güvenlik Eğitim ve Tatbikat Merkezinde (Eğirdir) subay, astsubay, uzman erbaş, erbaş ve erlere verilen iç güvenlik ve komando eğitiminin yerinde gösterileceğini söyledi.

  Türk Silahlı Kuvvetlerinin bölücü terör örgütü ile mücadelesinin artan bir kararlılıkla devam ettiğini bildiren Tuğgeneral Gürak, bu bağlamda 24 Ekimden bugüne kadar toplam 42 iç güvenlik olayı meydana geldiğini kaydetti. Tuğgeneral Gürak, bu dönemdeki toplam 15 patlayıcı madde olayından 12'sinin güvenlik kuvvetleri tarafından yerinde imha edilerek olası zayiatların önlendiğini belirtti.

  6 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

  Dönem içinde toplam 6 bölücü terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiğini ifade eden Tuğgeneral Gürak, teslim olan terörist sayısının 4 olduğunu söyledi.

  Tuğgeneral Gürak, “Bunların üçünün kısa süre önce terör örgütü tarafından kandırılıp dağa götürülmüş olmasına rağmen daha sonra gerçeği görüp Irak'ın kuzeyinden kaçarak sınırdaki karakollarımıza sığınmış olmaları dikkat çekicidir” dedi.

  Tuğgeneral Gürak, 26 Ekim 2008 tarihinde saat 18.00'de, Bingöl'ün Genç ilçesi hudutları içinde Elazığ-Muş demir yoluna mayın döşemeye çalışan teröristlerin, alınan tedbirlerle erkenden fark edilerek süratle ateş altına alınması üzerine kaçtıklarını anlattı.

  27 Ekim 2008 tarihinde saat 19.30'da, Elazığ'ın Arıcak ilçesi Bükardi karakoluna ve 28 Ekim 2008 tarihinde saat 17.15'te, Hatay'ın Amanoslar bölgesindeki Hava Radar Mevzi Komutanlığına eylem yapmak üzere yaklaşan bölücü terör örgütü mensuplarının da alınan tedbirlerle erkenden fark edildiğini belirten Tuğgeneral Gürak, gösterilen şiddetli reaksiyon ile teröristlerin eylem yapmalarının önlendiğini kaydetti.

  Kandil bölgesine yapılan hava taarruzlarına ilişkin daha önce yapılan açıklamaları hatırlatan Tuğgeneral Gürak, “Bu bağlamda yapılan teyit çalışmaları sonucunda, 2-19 Ekim 2008 tarihleri arasında icra edilen sınır ötesi hava harekatı ve ateş destek vasıtalarıyla yapılan etkili atışlarla Irak kuzeyindeki bölücü terör örgütü mensuplarının önemli ölçüde zayiat verdiği ve bu zayiatlarla bağlantılı olarak, 124 bölücü terör örgütü mensubunun, firar ettiği bilgileri alınmıştır” diye konuştu.

  Dönem içinde, 28 Ekim 2008 tarihinde aynı anda Zap, Avaşin-Basyan, Hakurk, bölgelerine etkili bir sınır ötesi hava harekatı ve ateş destek silahlarıyla atış yapıldığına dikkati çeken Tuğgeneral Gürak, bu harekatta, bölücü terör örgütünün verdiği zayiatın teyit çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

  Türk Silahlı Kuvvetlerince yürütülen arama kurtarma faaliyetleri hakkında da bilgi veren Tuğgeneral Gürak, 24-31 Ekim 2008 tarihleri arasında toplam 5 adet arama kurtarma faaliyeti icra edildiğini, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığınca 65 kişinin denizden sağ olarak kurtarıldığını açıkladı.

  Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, iç güvenlik eğitimlerinde, personele zor arazi ve hava koşullarında karşılaşacağı problemleri yenecek şekilde, iç güvenlik bölgesine benzer arazide eğitim verildiğini bildirdi.

  Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndaki haftalık basın bilgilendirme toplantısında konuşan Tuğgeneral Gürak, iç güvenlik harekatına katılan personelin eğitimi ile ilgili bilgi verdi.

  Tuğgeneral Gürak, Kara Kuvvetleri birliklerinin iç güvenlik eğitimlerinin; subay, astsubay ve uzman erbaşlar için Eğirdir'deki Eğitim ve Doktrin Komutanlığı Muharebe ve Muharebe Destek Komutanlığına bağlı Dağ Komando Okul ve Eğitim Merkez Komutanlığında, erbaş ve erler için ise 2006 yılında teşkil edilen Isparta'daki İç Güvenlik Eğitim ve Tatbikat Merkezinde verildiğini söyledi.

  Jandarma birlikleri için, Jandarma Komando Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı/Foça ile İç Güvenlik Tatbikat ve Eğitim Merkezi/Vize'de eğitim verildiğini bildiren Tuğgeneral Gürak, eğitimlerin, dünya standardı seviyesinde olduğunu vurguladı.

  Tuğgeneral Gürak, diğer ülke ordularında iç güvenlik eğitimi olmadığını hatırlatarak, komando timi eğitimlerinin süre ve konularıyla ilgili karşılaştırma yapıldığında, Türkiye'deki eğitimin süre bakımından İngiltere, ABD, İsrail ve İtalya'dan daha uzun süreli, konu bakımından da; kol eğitimi ve atış konularında daha üst seviyede olduğunun görüldüğünü kaydetti.

  Tuğgeneral Gürak, “Özellikle iç güvenlik eğitimlerinde, personele zor arazi ve hava koşullarında karşılaşacağı problemleri yenecek şekilde iç güvenlik bölgesine benzer arazide eğitim verilmektedir” diye konuştu.

  EĞİTİM KONULARI

  İç güvenlik eğitiminde ağırlıklı olarak üzerinde durulan konular hakkında da bilgi veren Tuğgeneral Gürak, “İç güvenlik bölgesinin sarp arazi yapısı nedeniyle dağcılık eğitimine ayrı bir önem verilmekte ve eğitimin bir parçası olarak bir hafta boyunca hiç bir imkan verilmeden personelin kendi kendisine hayatı idame ettirmesi öğretilmektedir” dedi.

  Bu eğitimde askerlere arazide bulduğu yiyecekleri tanıma, yakalama ve pişirmenin uygulamalı olarak gösterildiğini anlatan Tuğgeneral Gürak, diğer eğitimleri şöyle sıraladı:

  “- Kış ve şiddetli soğuklarda arazide donmadan barınma,

  - Uzun mesafeyi asgari 30 kilogram teçhizatla yürüyecek dayanıklılığa sahip olacak mukavemet artırıcı eğitimler, (20, 30, 40 kilometre ve daha uzun mesafeli mukavemet yaya yürüyüşleri)

  - Gece şartlarına alışma ve gece görüş cihazlarını tanıma ve kullanma ile gece şartlarında uzun süreli harekat icra edecek bedeni güce sahip olma,

  - Her türlü silah ve teçhizatın etkin kullanılmasını öğrenme ve gerçeğe yakın ortamlarda atışların yapılması,

  - Ateş altında ilerleme ve çatışma ortamına alıştırma,

  - Hava hücum harekatı, helikopter yönlendirme,

  - El yapımı patlayıcıları arayıp bulma,

  - İlk yardım ve sağlığı koruma”

  İç güvenlik eğitiminde kol bütünlüğü içinde harekat icra etmeye yönelik eğitimler verildiğini de belirten Tuğgeneral Gürak, “Bölücü terör örgütünün taktik ve teknikleri ile ilgili olarak tüm personel eğitilmeden iç güvenlik bölgesine gönderilmemektedir” dedi.

  Tuğgeneral Gürak, bu eğitimleri alarak iç güvenlik bölgesine giden personelin, gittiği görev bölgesinde bölgeye intibak ve oryantasyon eğitimini tamamlamadan operasyonel görevlere çıkarılmadığını da sözlerine ekledi.

  SORULAR

  Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Tuğgeneral Gürak, insansız hava araçları ile ilgili bir soruyu yanıtlarken Türk Silahlı Kuvvetlerinde, mini insansız hava araçları ve taktik seviyede insansız hava araçları kullanıldığını kaydetti.

  Tuğgeneral Gürak, İsrail'den alınması planlanan HERON insansız hava araçlarıyla ilgili olarak da Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün bunların ikisinin Kasım ayı sonuna kadar geleceğini açıkladığını kaydetti.

  Irak'ın kuzeyindeki yerel liderlerle Türk Silahlı Kuvvetlerinin görüşüp görüşmeyeceği yönündeki bir soruyu yanıtlarken Tuğgeneral Gürak, “Bu görüşmeler Dışişleri Bakanlığı tarafından yürütülmektedir” dedi.

  Tuğgeneral Gürak, Genelkurmay Başkanlığı tarafından iç güvenlik harekatı hakkında Bakanlar Kurulunda verilen brifinge ilişkin basında çıkan bazı haberlerle ilgili açıklama yapılıp yapılmayacağının sorulması üzerine, “O konuyla ilgili gerekli açıklama yapıldı. Onunla ilgili biz bir açıklama yapmayacağız” dedi.

  Somali açıklarında kaçırılan Türk gemisiyle ilgili bir soruyu yanıtlarken konuyu takip ettiklerini belirten Tuğgeneral Gürak, NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2'nin de Somali'ye yönelik “Birleşmiş Milletler Dünya Yiyecek Programı” kapsamında görev yapan ticaret gemilerine koruma sağlamak üzere bölgede bulunduğunu söyledi.

  NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2'nin içinde İtalya, İngiltere, Yunanistan, Türkiye, Almanya ve ABD gemilerinin bulunduğunu ifade eden Tuğgeneral Gürak, “Buna verilen yetki 'deniz haydutlarının ticaret gemilerine çıkmadan önce engellenmesi' ve bu maksatla 'Dünya Yiyecek Programı gemilerine refakat edilmesi' ile ilgili bir görev tanımları var. Bu kapsamda bizim de bir gemimiz bölgede görev yapıyor. Şu anda gemimiz Manama/Bahreyn'de bulunuyor ve NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2'nin verdiği talimatlara uygun olarak görev yapıyor” diye konuştu.

  Bir gazetecinin, Yunanistan'dan yayın yapan internet sitelerinde Hatay'ın Amanos dağları bölgesinde Hava Radar Mevzi Komutanlığı'na saldırı yapıldığna ilişkin haberler bulunduğunu hatırlatması üzerine, Tuğgeneral Gürak, “Açıklamamızda söylediğimiz gibi, bu bilgi doğru değil. O girişimleri akamete uğratılmıştır. Şiddetle karşılık verilmiştir. Herhangi bir hasar söz konusu değildir” dedi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı