Gündem Haberleri

  TRT'nin geçici personeli sözleşmeli oldu

  A.A
  20.10.2008 - 17:44 | Son Güncelleme:

  Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu'nda (TRT) çalışan 618 geçici personel ile götürü bedelli hizmet alımıyla çalıştırılan 163 kişi, TRT Kanunu'ndaki değişiklik kapsamında, “sözleşmeli çalışan” statüsüne alındı.

  İşçi sayılmayan geçici personel ile hizmet alımıyla çalışanların statüsünün “sözleşmeli personel” olarak değiştirilmesiyle ilgili TRT Genel Müdürlüğü Konferans Salonu'nda tören düzenlendi.

  TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, burada yaptığı konuşmada, TRT Kanunu'nu değiştirirken bu konuda çok mücadele verdiklerini söyledi.

  İşçi sayılmayan geçici personelin yılın 11 ayı çalıştığını ve geri kalan bir ay maaş alamadığını, ayrıca her yıl sözleşmesinin yenilenmesi konusunda “korku” yaşadığını ifade eden Şahin, personel rejimindeki bu durumun kendisini rahatsız ettiğini, bu çalışanların durumuyla ilgili empati yaptıklarını anlattı.

  Şahin, bu nedenle ilk olarak “akitli' diye bilinen 106 çalışanı geçici personel yaptıklarını, ardından tüm geçici personelin sözleşmeli hale getirildiğini bildirdi.

  “Bir şekilde kadrolu personel durumuna geçtiniz, hayırlı uğurlu olsun” diyen Şahin, şöyle devam etti:
  “Bu sembolik törende, kurumda, personel rejimi üzerinde, en azından kısmi de olsa haksızlıkların giderilmesi, çalışma durumunuzun iyileştirilmesi konusunda ciddi adım attığımızı düşünüyorum. Benim sizden isteklerim var. Sizler, bundan böyle dünden daha fazla çalışmak ve kurumu yüceltme adına ne gerekiyorsa bunu yapmak durumundasınız ve bunu yapmanızı istiyorum. Umarım beni mahcup etmezsiniz.”

  Kurumun bir “aile” olduğunu ifade eden ve TRT'yi gemiye benzeten Şahin, Genel Müdür'ün sadece kaptanlık yaptığını, gemiyi çalışanların yüzdürdüğünü dile getirdi.

  Şahin, “Bazı sivil toplum örgütleri kafanızı karıştıran şeyler söylemiştir. Bizim bir tane hedefimiz vardır; TRT'nin tekrar eski görkemli günlerine kavuşması. Bunun dışında hiçbir amacımız yok” dedi.

  TRT Genel Müdürü Şahin, çalışanlardan, “zaman zaman kendilerini yanıltmaya çalışacak olanlara fırsat vermemelerini ve önerilerini bir platform oluşturarak kendilerine iletmelerini” istedi.

  İbrahim Şahin ayrıca, sözleşmeli olan personelin maaşlarında yüzde 30 oranında iyileşme yapıldığını kaydetti.

  “20 YILDIR KANAYAN YARA ÇÖZÜLMÜŞTÜR”

  Sözleşmeli personel statüsü kazanan kurum çalışanları adına konuşan Haber ve Spor Yayınları Dairesi'nden Ahmet Ateş, “doğru düzgün güvencesi olmayan kadrolarının sosyal güvenceli hale getirildiğini” söyledi.

  “20 yıldır kanayan yara çözülmüştür” diyen Ateş, bu değişikliğin sadece çalışanları değil, ailelerini de mutlu ettiğini belirterek, “kısa süre içinde maaşlarında yeni iyileştirme yapılmasını dilediklerini” bildirdi.

  Konuşmaların ardından TRT Genel Müdürü Şahin, bazı personele sembolik sözleşme örneği verdi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı