GeriGündem 'TRT çiftliği'nin yazarı suçlu bulundu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'TRT çiftliği'nin yazarı suçlu bulundu

''Koltuk Sevdası. Yücel Yener'in Bir Çiftliği Var: TRT'' adlı kitapta, TRT Genel Müdürü Yener'in kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu gerekçesiyle yazar Ahmet Ziya Erçakır ve yayıncı Pax Ajans, 10 milyar lira manevi tazminat ödemeye mahkum oldu.

Ankara 17. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davanın gerekçeli kararında, davalıların, kitaptaki suçlamaların gerçek olduğunu kanıtlayamadıkları belirtildi.

Yener'e yönelik suçlamaların eleştiri sınırlarını aştığı ve kişilik haklarına saldırı niteliği taşıdığı anlatılan kararda, Yener'in manevi tazminat talebinin yerinde görüldüğü kaydedildi. Kararda, tarafların ekonomik ve sosyal durumlarıda göz önüne alınarak, 15 milyar lira manevi tazminat isteminin kısmen kabul edildiği ve 10 milyar lira manevi tazminatın Erçakır ve Pax Ajans'tan kitabın yayınlandığı 2001 yılından itibaren yasal faiziyle müteselsilen tahsil edilmesine hükmedildiği belirtildi.

Yener'in avukatı Hüseyin Ertuğrul tarafından 2001 yılında açılan dava, daha önce de 10 milyar lira manevi tazminata hükmedilmesiyle sonuçlanmış, ancak taraflara yapılan tebligatın yanlış olması nedeniyle Yargıtay tarafından usul yönünden bozulmuştu.

Bozma kararından sonra Ankara 17. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde tekrar görülen dava, yine 10 milyar lira manevi tazminata hükmedilmesiyle sonuçlanmış oldu.

Dava dilekçesinde, söz konusu kitabın, delile dayanmadan, sübjektif değerlendirmeler yapılarak, haksız ve hukuka aykırı kaleme alındığı belirtiliyordu. Dilekçede, Yener'i incitici, küçük düşürücü ifadelere yer verildiği ve kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu ileri sürülerek, 15 milyar lira manevi tazminat talep ediliyordu.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle