Gündem Haberleri

  TRT: Biz İran'dan dizi almayız

  A.A
  15.10.2008 - 16:41 | Son Güncelleme:

  TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, “Biz İran'dan dizi almayız, almadık ama dizi satarız. TRT dominant bir yayın kuruluşudur” dedi.

  Şahin, Türkiye'nin Sesi Radyosu'nun 30 ülkede yaptığı “Türkiye'yi En İyi Kim Tanıyor” yarışmasında derece alarak Türkiye gezisi ile ödüllendirilen yabancı heyeti kabul etti.

  TRT'nin uluslararası bir yayın kuruluşu olduğunu ve uluslararası arenada gücünü her geçen gün arttırdığını belirten Şahin, şunları söyledi:

  “Küba'dan, Almanya'dan, Pakistan'dan Türkiye'nin Sesi Radyosu'nu dinleyip, Türkiye hakkında sorulan tüm soruları cevaplayan yabancıları konuk ediyorum. Bu yabancılar Türkiye hakkında sorulan soruları doğru cevaplıyor, çünkü TRT bu ülkelerde yayın yapıyor ve bu yayınlar beğeniliyor.

  Her ülkenin kendi dilinde yayın yapan TRT tam 30 ülkede tanınıyor. Türkiye içinde küçük yayıncılık tartışmalarına girmiyoruz, ufkumuz büyük. TRT'yi en büyük yayın kuruluşları arasına sokacağız. İlk adımları attık ve çok büyük yankı uyandırdık.”

  İran dahil hiçbir ülkeden dizi almadıklarını, dizi sattıklarını belirten Şahin, aralarında İsrail, Küba, Çin, Litvanya, Fransa, Almanya, Ermenistan gibi ülkelerin bulunduğu 33 ülkenin yayıncı kuruluşuyla işbirliği protokolü yaptıklarını söyledi.

  Şahin, “Daha bir ay önce Ermenistan ile protokol yapınca kimse demokrat olduğumuzu yazmıyor ama İran ile aynı protokolü yapınca art niyetler ortaya çıkıyor. Biz İran'dan dizi almayız, almadık ama dizi satarız. TRT dominant bir yayın kuruluşudur” dedi.

  TRT sayesinde Türk Cumhuriyetlerinde ve komşu ülkelerde Türkiye sevgisinin arttığını ifade eden Şahin, “Gerek Avrupa Yayın Birliği'nde gerekse Asya Pasifik Yayın Birliği'nde TRT kurucu üye, aktif üye. Hem Asya'dan hem Avrupa'dan birçok ülkenin yayın kuruluşuyla ilişkiye girmesi normal değil mi?” diye konuştu.

  İbrahim Şahin, 30 farklı dilde web sitesi hazırladıklarını da belirterek, “30 ülkeye yayın yapan, 33 farklı ülkeyle yayın işbirliği protokolü imzalayan bir yayın grubuna Türkiye adına teşekkür etmek gerekirken bazıları yalan ve yanlış açıklamalar yapıyor” dedi.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı