Gündem Haberleri

  Troyka toplantısı öncesi 'orantısız güç' tartışması

  ANKA
  03.05.2008 - 10:03 | Son Güncelleme:

  Salı günü Ankara’da yapılacak Türkiye-AB Troykası toplantısı öncesi Türk polisinin, 1 Mayıs’ta İstanbul’da “orantısız güç” kullandığı eleştirileri yapılıyor.

  Benzer bir durum, Mart 2005’de yapılan Troyka toplantısı öncesi yaşanmıştı. Söz konusu Troyka toplantısı için Ankara’ya gelen Dönemin AB Başkanı Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, 8 Mart Dünya Kadınlar günü gösterisinde polisin aşırı güç kullanmasından “şoke” olduklarını belirterek “Bu görüntüler, Türkiye’ye yakışmıyor” demişti.

  Dışişleri Bakanları düzeyindeki Türkiye-AB Troykası toplantısı Salı günü Ankara’da yapılacak. Türkiye’nin AB yolundaki reform sürecinin önemli bir gündem maddesini oluşturacağı Troyka toplantısı hemen öncesi AKP, AB tarafından uzun bir süreden beri ısrarla talep edilen, TCK’nın 301. maddesine ilişkin değişikliği parlamentodan geçmesine sağladı.

  AB ise, 301 değişikliğinin onaylanmasını “ileri bir adım” olarak nitelendirerek olumlu tepkiler verdi. Bu yöndeki tepkilerin Troyka toplantısı sırasında AB heyetince dile getirilmesi bekleniyor.

  Ancak, 1 Mayıs günü Taksim’de kutlamak isteyen çalışanlara güvenlik güçlerince “orantısız güç” uygulanmasının, Troyka toplantısındaki havayı etkileyip etkilemeyeceği tartışılıyor.

  MART 2005’DEKİ TROYKA TOPLANTISINDE NELER OLDU

  8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir gün önce İstanbul’da düzenlenen bir gösteri sırasında polis tarafından aşırı güç kullanılması, 7 Mart 2005 tarihinde Ankara’da yapılan Troyka toplantısına, gölge düşürmüştü.

  Troyka toplantısı için Ankara’ya gelen dönemin AB Başkanı Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Assellborn, söz konusu gösteri sırasında çekilen görüntülerin karşısında “şoke” olduklarını belirterek “Her türlü şiddeti kınıyoruz. Orantısız güç kullanıldı. Dünkü görüntüler Türkiye’ye yakışmıyor” demişti.

  Türk heyetine başkanlık eden dönemin Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ise, gösteri sırasında yaşananların “üzüntü verici” olduğunu kaydederek gerekli incelemelere başlandığını söylemişti.

  SENDİKAL HAKLAR GÜÇLENDİRİLMELİ

  Ankara’daki üst düzey bir AB diplomatı ise, güvenlik güçlerinin 1 Mayıs'taki tavrının Troyka toplantısında AB tarafınca gündeme getirilip getirilmemesi konusunda kesin bir şey söyleyemeyeceğini ifade etti.

  İstanbul Valisi Muammer Güler'in açıklamalarının çok ikna edici olmadığı izlenimini edindiğini belirten diplomat, ancak hükümetin bir uzlaşıya varmak için çaba gösterdiğini kaydetti.

  Buna karşın diplomat, “Biz sendikal hakların AB standartlarına uygun bir biçimde güçlendirilmesinin gerektiğini her zaman söylüyoruz” şeklinde konuştu.

  Salı günü Ankara’da yapılacak Türkiye-AB Troykası toplantısında Türk heyetine Dışişleri Bakanı Ali Babacan, AB heyetine ise, AB Dönem Başkanı Slovenya Dışişleri Bakanı Dimitrij Rupel başkanlık edecek.

  AB heyetinde ayrıca sonraki dönem başkanı Fransa’nın AB İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Jean-Pierre Jouyet ve Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn de bulunacak.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı