Gündem Haberleri

  Trilyonluk Stradivarius viyolonsel çalındı

  Hürriyet Haber
  28.04.2004 - 10:09 | Son Güncelleme:

  Ünlü müzik aletleri yapım ustası Antonio Stradivari tarafından 17. yüzyılda yapılan 3.5 milyon dolar (5 trilyon TL) değerindeki viyolonsel, Los Angeles'daki bir evden çalındı. Los Angeles Filarmoni Derneği sözcüsü Elizabeth Hinckley, Stradivari tarafından 1684 yılında yapılan ve ustanın elinden çıkan 60 viyolonselden biri olan müzik aletinin 30 yıl kadar önce dernek tarafından satın alındığını söyledi.

  Hinckley, Filarmoni Orkestrası baş viyolonselisti Peter Stumpf'un kullandığı müzik aletinin, Stumpf'un Los Feliz'deki evinden cumartesi ya da pazar günü çalındığını ifade etti.

  Viyolonselin gümüş kaplı plastik bir kutunun içinde muhafaza edildiği bildirildi.
  Viyolonsele, 18. yüzyılın sonunda çelloyu İngiltere'ye getiren kişi olan General Kyd'in adından esinlenerek ''General Kyd'' adı verildiği kaydediliyor.

  Viyolonselist Leo Stern, 1896 yılında Dvorak'ın ünlü viyolonsel konçertosunun İngiltere galasını ''General Kyd'' ile yapmıştı.

  1644'te doğan Stradivari, İtalya'nın Cremona bölgesindeki dükkanında yüzlerce keman, arp, gitar, viyola ve viyolonsel yapmıştı. Smithsonian Enstitüsü, Stradivari'nin müzik aletlerinden 650 kadarınıngünümüze kadar ulaştığını bildirmişti

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı