Gündem Haberleri

  Trilyonluk ‘Sefiller’

  Hürriyet Haber
  20.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Levent Kırca, Victor Hugo'nun ünlü romanı Sefiller'i müzikal yaptı

  Levent Kırca-Oya Başar Tiyatrosu, Fransız yazar Victor Hugo'nun Sefiller adlı romanını bir trilyonluk bütçeyle sahneye taşıyor. 250 kişilik dev bir oyuncu kadrosu görev alacağı eser ünlü Sefiller müzikalinden farklı olarak yeniden uyarlandı.

  LEVENT Kırca-Oya Başar Tiyatrosu, ünlü Fransız yazar Victor Hugo'nun 'Sefiller' adlı romanını bir trilyon liralık bir bütçeyle 1 Haziran'dan itibaren müzikal olarak sahneleyecek.

  Bir trilyon liraya çıkan ilk Türk müzikali özelliğine sahip oyun hakkında açıklamalarda bulunan Levent Kırca; ‘‘Bu, aşağı yukarı dünyada ilk kez oluyor. Böyle bir oyun, böyle büyük bir bütçeyle ve dünyada yapılan en ağır prodüksiyonlardan bir tanesidir, sadece Türkiye için değil. Çünkü dünyada oyunların dekoru sadece tiyatronun sahnesinin içinde kalmıştır. Burada bütün salon dekor. Seyirci dekorun içinde oturacak. Çok farklı. Salonun dört bir tarafı dekor ve oyun dört bir tarafta oynanacak. Sponsor yok, ben kendim yapıyorum.’’ dedi.

  CUMHURİYETİ ÖVÜYOR

  Müzikalde, Hugo'nun 'Sefiller' romanının özünden çıkılmadığını söyleyen Kırca, eseri seçiş nedenlerini de şöyle açıkladı: ‘‘Zaten Victor Hugo'nun eserinden çıkıp, başka bir yere gitme şansına çok sahip değilsiniz. Ama hikayenin özü o kadar Türk insanını ilgilendiriyor ki...O kadar bizden ki... Bu oyun netice itibariyle cumhuriyeti öven, cumhuriyetin ne kadar iyi bir rejim olduğunu anlatan ve cumhuriyete sahip çıkılmasını öngören bir hikayedir.’’

  BİLETLER 10 VE 20 MİLYON LİRA

  Levent Kırca-Oya Başar Tiyatrosu'nun Dolmabahçe Küçük Çiftlik Parkı'ndaki tiyatrolarında 1 Haziran Perşembe gününden itibaren sahneleyeceği müzikali, dünyaca ünlü Fransız yazar Victor Hugo'nun 'Sefiller' adlı romanından Hodri Meydan Grup Yazarları çevirip oyunlaştırdı.

  Levent Kırca'nın yönettiği oyunun müziğini Server Acim, koreografisini Erdal Uğurlu, dekor tasarımını Levent Kırca, kostümleri Feyza Ünal, dekor uygulamayı da Erol Kasapoğlu ve Figen Soysal yaptı.

  Bilet ücretleri 10 ve 20 milyon lira olan müzikal, perşembe, cuma ve cumartesi günleri saat 21.30'da, pazar günleri de saat 15.30'da sahnelenecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı