Gündem Haberleri

  Trende dehşet bombası

  Soner GÜREL- ÜMİT ÇETİN/ ANKARA
  11.10.2007 - 09:49 | Son Güncelleme:

  Terör örgütü PKK'nın askerlere yönelik saldırısının şoku henüz atlatılamadan, Kars-İstanbul seferini yapan Doğu Ekspresi'nin yolcuları ölümden kılpayı kurtuldu. Treni Ankara'ya getiren lokomatifte, cep telefonu düzeneği kurulmuş güçlü plastik patlayıcı bulundu. Faciayı, Ankara'da yapılan lokomotif değişimi önledi.

  FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

  KARS'TAN YOLA ÇIKTI

  Kars'dan önceki gün saat 09.00'da ikisi pulman, biri yataklı, biri kuşetli ve biri de yemekli olmak üzere toplam 5 vagonu ve 174 yolcu kapasiteli Doğu Ekspresi, önce Erzurum ardından da Erzincan ve Sivas Garı'na uğradı.

  SİVAS'DA DEĞİŞTİ

  Tren her zaman olduğu gibi Sivas'ta lokomotif değiştirerek Ankara'ya hareket etti. Tren, dün saat 11.05 sıralarında Ankara Garı'na geldi. Burada da lokomotif değişimi yapan Doğu Ekspresi, İstanbul'a doğru yoluna devam etti.

  BAKIMDA FARK EDİLDİ

  Treni Sivas'tan Ankara'ya kadar getiren lokomotif, başka bir sefere hazırlanmak amacıyla Behiçbey İstasyonu'nda bakıma alındı. TCDD bakım ekibi, lokomotifin motor kontrollerini yaparken bujilerin üzerinde şüpheli bir pakete rastladı.

  EKİPLER GELDİ

  TCDD yetkilileri, derhal polise şüpheli paket bulduklarını bildirdiler. Olay yerine gelen bomba imha uzmanları ve polis ekipleri, bakım binasının içinde bulunan lokomotifin yanısıra çevrede de önlem aldılar. Ekipler, ilk incelemede cep telefon düzeneğine bağlanmış çok güçlü etkisi olan plastik patlayıcıyı tespit ettiler.

  ETRAFI BOŞALTILDI

  Ekiplerin isteği üzerine bakım alanındaki tüm çalışanları dışarı çıkarıldı. Uzmanlar, yaklaşık 3 saat süren çalışmanın sonunda patlayıcıyı etkisiz hale getirdiler.

  GÜÇLÜ PATLAYICI

  Patlayıcının, çok sayıda vagonu havaya uçurmaya ve treni raydan çıkarmaya yetecek güçte olduğu öğrenildi. Patlamanın, tren herhangi bir yerleşim merkezinden geçerken havaya uçurulması halinde ise çok sayıda can kaybına neden olabileceği de bildirildi.

  SİVAS'TA MI KONULDU?

  Ankara Emniyeti, patlayıcı madde ile ilgili olarak geniş çaplı araştırma başlattı. İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bombanın motora yerleştirildiğini de dikkate alarak trenin bakımında görev alanların isimlerini TCDD'den istedi. Polis, tren yolcularının listesini de aldı. Lokomotifin Sivas'ta değiştirilmesi üzerine polisin, bombanın burada yerleştirildiği üzerinde durduğu öğrenildi.

  PATLASA FACİA YAŞANIRDI

  Emniyetin üst düzeydeki bir yetkilisi,bombanın tüm düzeneklerinin bağlı durumda oludğunu belirterek, "Sivas'tan sonra konulan patlayıcı ya teknik bir sorundan dolayı ya da daha başka bir istasyonda patlatılmak istenmiş olabilir. TCDD'nin dikkatli personeli sayesinde büyük bir facia önlendi" dedi.

  HEDEF İSTANBUL MU?

  Bombanın hedefinin neresi olduğu henüz bilinmiyor. Trenin İstanbul seferi yaptığı düşünüldüğünde bombanın, burada herhangi bir yerleşim merkezi yakınında patlatılmasının planlanmış olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor. Bombanın, teknik bir arıza nedeniyle de Ankara'ya kadar patlatılamamış olması ihtimali de bulunuyor.

   

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı