Gündem Haberleri

  Tren yolu sapığı teslim oldu

  Hürriyet Haber
  15.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ‘‘Demiryolcu’’ lakaplı, Meksikalı katilin ABD'de yarattığı altı haftalık korku ve dehşet kasırgası sona erdi. 22 kişiyi öldürdüğünden kuşkulanılan Ramirez ABD'ye geçerek teslim oldu.

  Kurbanlarını demiryolu çevrelerinden seçtikten sonra tecavüz edip, çekiçle başlarına vura vura öldüren acımasız katil Rafael Resendez-Ramirez üç değişik eyalette cinayetle suçlanıyor. Kolunda yılan dövmesi olan katilin DNA verileri ve parmak izleri Amerikan polisinin elinde. Sanığın en az 22 cinayete bulaştığı sanılıyor. FBI, ‘‘Demiryolcu’’ en çok aranan on kişi listesine almış ve başına da 125 bin dolar ödül koymuştu.

  Binlerce polis peşindeydi

  Yük trenleriyle dolaşan ve cinayetlerini işledikten sonra yine trenle başka eyaletlere geçerek kan döken Resendez-Ramirez binlerce polis tarafından aranıyordu. ABD'deki suç dosyası 1975'e uzanan Ramirez, hırsızlık, evrakta sahtecilik, silah taşımak gibi suçlardan defalarca sınırdışı edilmişti.

  Şartlı teslim

  Teksas-Meksika sınırındaki Yseleta Kapısı'nda Amerikalı yetkililere teslim olan Resendez-Ramirez'e ailesiyle görüşme hakkı tanındı, psikolojik değerlendirmeye alınacağına ve cezaevinde emniyettte olacağına sözü verildi. Ancak, anlaşma, Rafael Resendez-Ramirez'in idam cezasına çarptırılmayacağı yolunda bir taahhüt içermiyor. Katilin teslim olmasına ilişkin anlaşma New Mexico'da yaşayan kızkardeşiyle bir FBI yetkilisi arasında sağlandı.

  İdam cezası kesin

  Resendez-Ramirez'in neden teslim olmak istediği tam olarak bilinmiyor. Ancak katilin başına konan 125 bin dolarlık ödül için peşinde olan insan avcıların korktuğu söyleniyor. Meksika, ABD'de idam cezası olduğu için Demiryolcu'yu ABD'ye iade etmeyi reddetmişti. Resendez-Ramirez'in idam cezasına çarptırılacağına kesin gözüyle bakılıyor.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı